نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
باران تالاب نهبندان را زنده کرد      

سرپرست اداره محیط زیست نهبندان با اشاره به بارندگی های اخیر گفت: به دنبال این بارش ها حدود ۴۰ درصد از ظرفیت تالاب  کجی آبگیری شده است. کوهستانی افزود: جغرافیای شهرستان نهبندان اعم از دشت‌های وسیع، کوه‌ها، رشته کوه‌های پراکنده، جنگل‌های بنه، تاق و بادامشک ها تنوع زیستگاهی مناسبی برای حیات وحش پدید آورده است.

به گزارش مهر وی با اشاره به تالاب کجی نمکزار بیان کرد: وجود این تالاب، کوه‌های مینیاتوری، جنگل‌های بنه تگ احمد شاهی و دیگر ارتفاعات شرایط خوبی برای گردشگری فراهم کرده است.

کوهستانی : امید است تا پایان سال آبی جاری ظرفیت تالاب آبگیری شود. سرپرست اداره محیط زیست نهبندان از مهاجرت پرندگانی مانند مرغابی سرسبز در زمستان سال جاری به تالاب خبر داد و افزود: تا یک ماه آینده پرندگانی مانند فلامینگو، حواسیر و انواع پرندگان آبچیلک به تالاب کجی مهاجرت می‌کنند.

کوهستانی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای هدایت آب‌های حاصل از باران به تالاب بیان کرد: تمامی رودخانه‌های منتهی به تالاب لایروبی شده است.وی ادامه داد: همچنین موانعی مانند بند سارها و انحرافی‌های موجود در مسیر آب رفع شده است.

پیش ازاین به دلیل تداوم خشکسالی ها و کفایت نکردن مقدار بارندگی ها ی سال آبی قبل،  تالاب کجی به مرحله خشکی کامل رسیده  بود و این باعث کاهش آمار پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی شده بود. خشکی این تالاب پیامدهایی چون تقویت پدیده ریزگردها  و افزایش گرد و غبار را در منطقه به دنبال خواهد داشت.


گروه خبری : اخبار استان
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/10/24 -- 20:24:10
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 40