نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
خوش رحمت      

رجب زاده - برف، نیمی از استان را سفید پوش کرد و بر بستر بسیاری از جاده های استان نشست. در دومین روز فعالیت سامانه پر بارش جوی ، رحمت الهی سراسر خراسان جنوبی را زنده کرد و در نقاط شمال و شمال شرقی استان بارش برف ، زمستان را به خیابان های شهرها اورد. ارتفاعات در بیرجند ، مرکز استان برفی و مه الود شد و باران پیوسته و نسبتا آرام تا ساعت های ابتدایی شب ادامه داشت. مقدار بارندگی ها در این مدت درنقاط مختلف، قابل توجه بود و رکورد بارش 31 میلی متر باران در24 ساعت به ثبت رسید. 

 

بیشترین بارش برف در «کریمو»

مدیر کل هواشناسی استان به «آوا» گفت : بیشترین بارندگی 24 ساعت گذشته در چاه طالب سرایان با 52 میل متر باران گزارش شده و در نقاطی چون قاین، انارستانک فردوس و سه قلعه به ترتیب ، 37، 35و 31 میلی متر باران باریده است. خندان رو مقدار بارندگی ثبت شده این مدت در نهبندان ، فردوس ، سرایان و بیرجند را 26،26،25 و 10 میلی متر اعلام می کند و از بارندگی 18 تا 20 میلی متری در دیگر نقاط استان خبر می دهد. بیشترین بارش برف هم به گفته او در کریمو ثبت شده که 25 سانتی متر بود ه است. در مهوید فردوس هم 20 سانتی متر برف باریده است.

رئیس گروه صدور پیش بینی و پیش آگاهی‌های جوی اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: با توجه به همدیدی و آینده‌نگری نقشه‌های پیش یابی، بارش‌ها در استان ادامه دارد و تا امشب به صورت باران و برف خواهد بود.جواد نخعی افزود: در این مدت روان‌آب و سیلابی شدن مسیل‌ها به خصوص در نیمه جنوبی استان قابل پیش‌بینی است.او با بیان اینکه بارش‌ها در نواحی شمالی، مرکزی و شرقی استان دیشب به صورت برف بود تصریح کرد: کاهش دید افقی و گاهی رعد و برق در این روزها دوراز انتظار نیست.به گفته او در این مدت دمای هوا روند کاهشی خواهد داشت به خصوص از امروزتا دوشنبه کاهش دما محسوس است و تا پایان هفته تداوم یخبندان را در استان خواهیم داشت.نخعی با بیان اینکه جمعه در چاه طالب سرایان با ۳۴ میلی‌متر بارندگی بیشترین میزان بارندگی‌ها به ثبت رسید، گفت: محمدآباد پسکوه قاین با ۳۰ میلی‌متر و بغداده سرایان با ۲۹ درجه سلسیوس در رتبه بعدی میزان بارندگی‌ها قرار دارند.برخی مدارس استان هم دیروز به علت بارش باران و برف تعطیل شد و دستگاه‌های اجرایی استان نیز همچنان در آماده باش هستند.

 

برف و باران در 95 درصد جاده ها

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم گفت: با توجه به بارش برف در گردنه‌های برف‌گیر استان و بارش باران در بیشتر محورها، ۹۵ درصد راه‌های خراسان جنوبی از بارندگی تاثیر پذیرفته که با تلاش مشترک تیم‌های راهداری و پلیس راه استان تردد در تمامی محورهای شریانی و اصلی استان به صورت روان برقرار است.وی گفت: ۷۸ دستگاه انواع ماشین آلات راهداری و ۱۶۰ نفر نیروی راهداری با استفاده از حدود ۷۵۰ تن شن و نمک به برف‌روبی ۵۵۰ کیلومتر راه‌های استان پرداختند.

فعالیت ۷۵ تیم برف روب و راهداری 

وی گفت: ۷۵ تیم برف روبی و راهداری در محور‌های خرسان جنوبی  و گردنه‌های برفگیر استان فعالیت می کنند و در آماده باش هستند.شهامت  افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده به محض حصول اطمینان از وضعیت محور‌های شریانی ، برفروبی به صورت دائم  در راه‌های فرعی و روستایی استان  با تلاش تیم‌های راهداری  وبا کمک دهیاران و شهرداری‌ها انجام  می شود.وی ادامه داد: شماره تلفن گویای ۱۴۱ ، سایت مرکز مدیریت راه‌های کشور به آدرس www.۱۴۱.ir 

و اپلیکیشن مربوط به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی هموطنان برای اطلاع رسانی از وضعیت جاده‌های استان است و سامانه پیامکی ۳۰۰۰۵۶۱۴۱ نیز برای رسیدگی به شکایات، انتقادات و پیشنهادات شهروندان و ارتباط مستقیم با مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در نظر گرفته شد. مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان به رانندگان توصیه کرد :با توجه به برودت هوا، برنامه سفر خود را متناسب با شرایط جوی تنظیم کنند و در صورت تردد از گردنه‌های برف گیر استان، تجهیزات مورد نیاز از جمله زنجیر چرخ، چراغ چشمک زن، جعبه کمک‌های اولیه و کپسول اطفاء حریق را همراه داشته باشند.

 

همه محورها لغزنده است

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی هم گفت: تمامی محورهای مواصلاتی استان به دلیل بارش برف و باران لغزنده است. علیرضا رضایی با اشاره به بارش برف در محورهای مواصلاتی استان، افزود: محور بیرجند- قاین، قاین- گناباد و بالعکس به دلیل بارش برف لغزنده است. همچنین رانندگی در گردنه پدران محور بیرجند- سربیشه، گردنه سرچاه محور بیرجند- درمیان، محور فردوس- بجستان و فردوس- گناباد در گردنه‌های کلات و آنغو به دلیل بارش برف، بید با احتیاط و رعایت اصول انجام شود. رضایی با بیان اینکه راهداران دائم در حال برف روبی محورهای برف گرفته هستند، عنوان کرد: دیروز هیچ یک از محورهای مواصلاتی استان مسدود نشد اما به دلیل بارش برف تردد به کندی انجام می شد.

 

.

بیشترین بارش برف هم به گفته او در کریمو ثبت شده که 25 سانتی متر بود ه است. در مهوید فردوس هم 20 سانتی متر برف باریده است.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/10/21 -- 20:49:28
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 145