نسخه قابل چاپ 
مشاهده کامل خبر
بذر پاشی گلخانه ای در زمین اشتغال استان      

گروه گزارش- مزایای  ویژه ای برای توسعه کشت‌ گلخانه‌ای در استان دیده شده که 

می تواند به عنوان فرصتی کم نظیر برای اشتغال مورد توجه مردم استان خراسان جنوبی قرار گیرد. با شروع اجرای طرح احداث یک هزار هکتار گلخانه در خراسان جنوبی تحرک جدیدی در این حوزه شکل گرفته  و 

برنامه های زنجیره ای برای تکمیل حوزه عمل در بخش های مختلف اجرای این طرح از آموزش تا فروش در حال اجرا یا در  دستور کاراست.

 

190 میلیارد برای کشت گلخانه ای

توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان کم آب خراسان جنوبی که ۲۰ سال است با خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی دست و پنجه نرم می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است موضوعی که در سالیان گذشته چندان مورد توجه قرار نگرفته بود. چنانکه مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان مهر امسال به ایرنا گفته بود: حدود ۹۰ درصد طرح‌های آبیاری نوین در سال‌های اخیر اجرا شده است. توسعه کشت‌های گلخانه‌ای یکی از برنامه‌هایی است که مورد توجه و پیگیری مدیریت عالی استان در یک سال گذشته قرار گرفت و یکی از نتایج این پیگیری‌ها، امضای تفاهم‌نامه توسعه کشت‌ گلخانه‌ای در خراسان جنوبی بین استانداری و شرکت شهرک‌های کشاورزی همزمان با سفر معاون اول 

رئیس جمهوری و برگزاری همایش ملی روز روستا و عشایر در ۱۵ مهر امسال بود. تفاهم‌نامه‌ای که براساس آن قرار است یک‌ هزار هکتار کشت گلخانه‌ای با اعتبار ۱۹۰ میلیارد تومان در استان خراسان جنوبی اجرا شود.

وزیر وقت جهاد کشاورزی نیز ۱۵ مهرماه در سفر به خراسان جنوبی، این استان را از نظر کشت‌های گلخانه‌ای عقب دانست و گفت: این نوع کشت باید در چنین استان کم‌آبی توسعه یابد. محمود حجتی که به همراه معاون اول رئیس جمهوری در روز ملی روستا و عشایر به خراسان جنوبی سفر کرده بود افزود: باید دست به دست هم گلخانه را توسعه دهیم و بیشترین اشتغال و ارزش افزوده را در استان رقم بزنیم.

آموزش کشت گلخانه ای 

استاندار در ادامه پی گیرها برای اجرای این هدف برگزاری جلسات هفتگی ستاد کشت گلخانه‌ای درحوزه معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری را تکلیف کرد.معتمدیان می گفت: چون مردم آشنایی زیادی با کشت گلخانه‌ای ندارند پس ترویج و آموزش از ضروریات است و انتظار می‌رود در این خصوص از ظرفیت‌های وزارتخانه و استان استفاده شود. 

استاندار با اشاره به لزوم استفاده از تجربه استان‌های موفق در زمینه کشت گلخانه‌ای گفت: برای کسب تجربه بازدید کارکنان جهاد کشاورزی و سرمایه‌گذاران از گلخانه‌های موفق سایر استان‌ها برنامه‌ریزی شود.


درخواست افزایش سطح گلخانه 

یکی از گلخانه‌داران مجتمع گلخانه‌ای محمدیه شهرستان خوسف هم گفت: برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان باید از توان و تجربه گلخانه‌داران موجود استفاده شود.‌

پویان افزود: شغل و حرفه ما که در مجتمع نیز مستقر هستیم کشت گلخانه‌ای است اما سطح ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع در اختیار ما قرار دارد لذا ۶ ماه از سال را باید بیکار و مشغول جمع آوری محصول، آماده‌سازی بستر خاک و زمین و سایر مسایل مربوط به واحد باشیم لذا درآمدی نداریم. وی خواستار افزایش سطح گلخانه شد و گفت: ۹ سال است در این مجتمع با خانواده زندگی می‌کنم که با افزایش سطح گلخانه بسیاری از مشکلات کنونی ما رفع خواهد شد.


روند کار پس از دو ماه 

استاندار خراسان جنوبی دو ماه و نیم پس از امضای تفاهم‌نامه توسعه کشت گلخانه‌ای، اول دی امسال از مجتمع گلخانه‌ای محمدیه شهرستان خوسف بازدید کرد و گفت: براساس تجربیات گلخانه‌داران استان اولویت با توسعه سطح مجتمع‌ها و شهرک‌های گلخانه‌ای موجود است در عین حال مکان‌های جدید نیز شناسایی شده است. معتمدیان اظهار کرد: تاکنون ۵۴۰ هکتار اراضی جدید نیز شناسایی و مکان یابی شده است. وی گفت: اراضی جدید در حال طی کردن مراحل قانونی از جمله اخذ مجوز، واگذاری زمین و سایر موارد است که امیدواریم با هم‌افزایی و تلاش همه دستگاه‌ها و سرمایه‌گذاران در استان هدفگذاری برای توسعه گلخانه‌ها محقق شود. استاندار بیان کرد: امروز بازدید از مجتمع‌های گلخانه‌ای استان را در دستور کار قرار دادیم تا از نزدیک مشکلات و موانع بررسی شود و با تصمیماتی که در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اتخاذ می‌شود، سرمایه‌گذاران با انگیزه‌ای مضاعف به این حوزه ورود کنند.


مکان یابی 543 هکتار برای گلخانه 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم گفت: سطح زیرکشت گلخانه‌های استان را در زمان حاضر ۶۷ هکتار اعلام کرد و افزود: در حال حاضر ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود ۲ هزار نفر غیرمستقیم در گلخانه‌های استان مشغول به فعالیت هستند.

قوسی بیان کرد: در ستاد گلخانه‌های استان تاکنون ۵۴۳ هکتار اراضی شناسایی و 

مکان یابی شده و ۲۰۰ هکتار نیز در حال بررسی است. کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با محوریت بررسی وضعیت گلخانه‌های استان به تازگی و به ریاست استاندار 

خراسان جنوبی تشکیل جلسه داده  و به نتایج خوبی برای شتاب بخشی به روند اجرای این طرح بزرگ در استان رسیده است.


برنامه راه اندازی گمرک کشاورزی 

بر این اساس ایجاد شرکت‌های مشاوره‌ای در زمینه توسعه گلخانه‌ای از مواردی است که در این استان توصیه می‌شود و می‌توان از تجربیات و توان استان‌های موفق در کشت‌های گلخانه‌ای بهره گرفت تا این هدف مهم و موثر در روند توسعه همه جانبه استان هرچه زودتر و بهتر محقق شود. فعال شدن گمرک تخصصی محصولات کشاورزی در استان  از دیگر برنامه‌های اولویت دار مدیریت استان است که با تحقق آن و توسعه خطوط پروازی، صادرات محصولات گلخانه‌ای نیز به صورت مستقیم از بیرجند به استان‌ها و کشورهای مختلف انجام خواهد شد.

5.5 میلیارد برای

 زیر ساخت گلخانه ها

عضو هیئت مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی آبان امسال در نشست ستاد گلخانه‌های استان خراسان جنوبی که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی برگزار شد گفت: برای ایجاد زیرساخت‌های، آب، برق و گاز در شهرک‌های گلخانه‌ای خراسان جنوبی پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می‌شود. جعفرپور با بیان اینکه آماده‌سازی زیرساخت‌های بخش کشاورزی یکی از برنامه‌های این شرکت است گفت: سهام شرکت به طور کامل دولتی بوده لذا دنبال سود نیستیم و این زیرساخت‌ها به قیمت تمام شده یا کمتر عرضه می‌شود. وی کمک به دولت در ایجاد زیرساخت‌ها برای مناطق غیربرخوردار را از سیاست‌های شرکت شهرک‌های کشاورزی اعلام کرد و افزود: برای همه استان‌ها ۷۰ درصد هزینه‌ها توسط استانداری و ۳۰ درصد از سوی این شرکت هزینه زیرساخت تأمین می‌شود اما برای خراسان

 جنوبی این نسبت را معکوس کرده‌ایم. 

وی اظهار کرد: بیش از هشت هزار هکتار کشت گلخانه در خراسان جنوبی امکان سنجی شده که از این میان عملیاتی کردن هزار هکتار انتخاب شده است. عضو هیئت مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی، دادن مجوز رایگان و واگذاری زمین با سند تفکیکی را جزو مزایای سرمایه‌گذاری در شرکت شهرک‌های کشاورزی دانست و گفت: تعهدات در قالب تفاهم‌نامه هزار هکتاری خراسان جنوبی براساس سیاست‌های خودکفایی عملیاتی و اجرایی می‌شود. فعالیت بیش از ۸۵ هزار بهره‌بردار کشاورزی در استان که ۳۵ درصد جمعیت شاغلان استان را تشکیل می‌دهند، نشان‌دهنده این است که بخش کشاورزی اهمیت ویژه‌ای در توسعه پایدار استان دارد.

در حال حاضر هشت مجتمع گلخانه‌ای در هشت شهرستان خراسان جنوبی فعال است و سطح زیرکشت گلخانه‌ای استان تا ابتدای امسال ۶۷.۵ هکتار با تولید سالانه ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن بوده است.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/10/08 -- 19:43:53
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 90