نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
وعده گره گشایی ترافیکی تا آخر دی      

مهدی آبادی- تا یک دهه قبل تراکم خودروها و ترافیک، دغدغه شهروندان بیرجندی تلقی نمی شد اما اکنون کم و بیش به یک معضل در شهر 230 هزار نفری تبدیل شده است. معابر کم عرض و افزایش خودروهای شخصی باعث تراکم وسایل نقلیه در ساعات خاصی از روز به ویژه در خیابان های طالقانی، مدرس، منتظری و جمهوری اسلامی شده و متولیان این حوزه باید سریعتر برای رفع آن چاره جویی کنند. دی ماه سال گذشته از مطالعه طرح جامع حمل و نقل ترافیک مرکز استان خبر دادیم اما باگذشت یک سال از آن تاریخ تاکنون اقدامی برای حل  معضل ترافیک شهر نشده است. مسئولان شهری البته وعده ای برای تعیین راهکارهای عملی حل این مشکل تا پایان این ماه می دهند.


ترافیک هر روز بدتر از دیروز

احمدی، شهروند بیرجندی با انتقاد از وضع خیابان های بیرجند می‌گوید: شریان اصلی ترافیکی شهر خیابان های مدرس، طالقانی و منتظری است که هیچ اتفاق اتفاقی برای رفع مشکل ترافیک دراین معابر رخ نداده است. وی می افزاید: بیش از 16 سال  از ارتقا بیرجند به مرکز استان می‌گذرد، اما کار خاصی برای تعریض خیابان های اصلی شهر انجام نشده و با افزایش جمعیت و وسایل نقلیه در بیرجند ، ادامه این وضع مشکلات ترافیکی زیادی برای مردم به همراه خواهد داشت. این شهروند اضافه می کند: پارک کردن خودروها در کنار خیابان هایی همچون طالقانی، مدرس، مفتح و منتظری باعث افزایش ترافیک در این خیابان های کم عرض شده است.

سیروسی، کاسب خیابان طالقانی که سال گذشته هم درباره ترافیک بیرجند  با اوصحبت کردم، دوباره همان گلایه ها را تکرارمی کند و می گوید: هیچ تغییری در ترافیک بیرجند ایجاد نشده و وضع خیابان های مانند سال گذشته است. وی با بیان اینکه نکته جدیدی برای وضع ترافیکی بیرجند ندارد، اضافه می کند: گزارش های زیادی در این باره گرفته شده و خودم چندبار با روزنامه ها و سایت های خبری در این باره گفتگو کردم اما هیچ تغییری ایجاد نشده است.

مردم تا کی معطل باشند؟

باقری یکی دیگر از شهروندان بیرجند با اشاره به مطالعه جامع حمل و نقل ترافیک، این سوال را مطرح می کند که تاکنون آیا شهرداری در باره طرح ترافیک به جمع بندی نرسیده است؟ تا چه زمانی مردم باید معطل طرحی باشند؟ وی با انتقاد از مسئولان تصریح می کند: بسیاری از خیابان های بیرجند نظیر مفتح، طالقانی، مدرس، منتظری در ساعاتی از روز ترافیک سنگینی را تجربه می کند و جز وعده وعید سخنی از مدیران شهری شنیده نمی شود. این شهروند اضافه می کند: در خیابان طالقانی که در برخی مواقع قفل می شود باید چنین مجتمع تجاری احداث شود؟ باقری در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از حمل و نقل عمومی باعث کاهش ترافیک خواهد شد، می گوید: این موضوع مانند مسکن است و درمان نهایی برای حل موضوع ترافیک بیرجند نیست هرچند که زیرساخت های حمل و نقل عمومی نیز آنچنان که باید باشد فراهم نیست.


وعده ای برای آخر دی 

معاون عمرانی شهرداری در گفتگو  با خبرنگار آوا در این باره می گوید: آخر دی ماه اولین گزارش مطالعه جامع ترافیک برای شهرداری ارسال می شود. علی عدل ادامه می دهد: قرارداد شهرداری با این شرکت چند ساله است و هنوز در سال اول قرارداد هستیم. وی اضافه می کند: مشاور طرح جامع ترافیک در ماه های گوناگون ( تابستان، آغاز سال تحصیلی و ...) به بررسی نقاط پرداخته و مدل سازی می کند و سپس نتایج را برای شهرداری ارسال می کند.


ترافیک بیرجند حل خواهد شد؟

ترافیک بیرجند تا چندی پیش چالشی برای مدیریت شهری نبود اما با ساده انگاشتن این موضوع، کم کم به معضلی برای  مرکز خراسان جنوبی تبدیل شده است و هرچند متولیان امور ترافیک تاکنون راهکارهایی برای رفع یا کاهش این معضل در دستور کار قرار داده اند، اما خیابان های اصلی شهر همه روزه با ترافیک سنگینی مواجه است.  حالا این سوال مطرح است آیاطرح مطالعه جامع حمل  ونقل، توانایی حل مشکلات ترافیکی بیرجند را خواهد داشت؟


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/10/24 -- 19:44:22
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 77