نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
تغییر زمین بازی انتخابات در حوزه های چهارگانه      

گروه گزارش- با اعلام غیر رسمی اسامی داوطلبان تأیید شده انتخابات اسفند امسال بسیاری از معادلات انتخاباتی تغییر و گمانه زنی های جدیدی ایجاد شده است.مقایسه نتایج تأیید صلاحیت شدگان انتخابات مجلس یازدهم در استان های کشور، خراسان جنوبی را در رده های میانی این مرحله از دریافت مجوز قرار داده است. کمترین تأیید صلاحیت داوطلبان در استان البرز رقم خورده و بیشترین داوطلبان در استان های همدان، خراسان رضوی و خراسان شمالی و... تایید صلاحیت شده اند. 

در این مرحله 55 درصد داوطلبان در خراسان جنوبی از ادامه رقابت های انتخاباتی باز

می مانند مگر افرادی بتوانند درمرحله تجدید نظر مجوز لازم برای حضور را دریافت کنند. از 127 نفر ثبت نام کننده برای کاندیداتوری انتخابات مجلس در استان 13 نفر انصراف دادند و از میان 114 نفر باقی مانده، صلاحیت 51 نفر تایید شد. در این شرایط برخی داوطلبان 4 حوزه انتخابیه استان و طرفداران شان در شوک نتایج اعلام شده هستند. این نتایج تا حدودی معادلات را در برخی حوزه های انتخابی برهم زده و اعتبار گمانه زنی ها را کمرنگ کرده است.


گمانه رقابتی پرشور در مرکز استان 


 حوزه انتخابیه بیرجند، خوسف و درمیان که بیشترین ثبت نام کننده به عنوان داوطلب نمایندگی را داشت 22 نفر تأیید و حدود نیمی از داوطلبان رد صلاحیت شد ه اند. در این میان لیست های متفاوت و غیر رسمی در فضای مجازی منتشر شد که برخی دقیق و برخی بر اساس گمانه زنی ها بود. از این رو روزنامه آوا نمی توانست به صورت مستقل این اسامی را تائید کند اما برخی از این کاندیداها تلویحا تأیید خود را اعلام کرده اند. در مواردی هم گمانه زنی های معتبرتری در این خصوص منتشر شد که تقریبا حضور محمد رضا مجیدی،  محمد علی تابعی، محمد رضا عرب پور، حسن رضا چهکندی نژاد، حسین خسروی اسفزار، محمد رضا خراشادی زاده، مهدی بهترین، غلامحسین توکلی و... در میان افراد تأیید شده دیده می شوند.

بر اساس  شرایط موجود حضور ۲۲ کاندیدای تأیید شده نشان از شور و نشاط بالای انتخاباتی در حوزه بیرجند دارد هر چند در برخی سایت ها و کانال های فعال فضای مجازی مورد توجه قرارگرفته حذف افراد منتسب به جریان اصلاح طلب است. در یکی از همین سایت ها نوشته شده:

 «هرکس به اصلاح طلب ها سلام هم کرده حذف شده است». البته رفت و آمد برخی چهره های حذف شده به فرمانداری های این حوزه در این روزها نشان از تلاش شان برای بازگشت به چرخه انتخابات را دارد اما گفته 

می شود نوع رد صلاحیت برخی به نحوی است که امیدی برایشان باقی نگذاشته است. 

در حالی که نارضایتی ها و اظهارنظرهایی در مورد حذف اصلاح طلبان در روند تایید صلاحیت ها در نقاط مختلف کشور و البته خراسان جنوبی مطرح می شود، منابع آگاه اعلام کرده اند: به هیچ وجه کسی به دلیل وابستگی به جریان یا گروه رسمی خاصی در کشور رد صلاحیت نشده و اسناد و مدارک در مورد دلایل تأیید نشدن افراد طبق مواد قانون انتخابات وجود دارد. در همین روند اصلاح طلبان استان نیز در فضای رسانه ای و ... به نتایج تأیید صلاحیت ها اعتراض کرده اند اما جریان اصولگرا موضع گیری خاصی در این مورد نداشته است. 


چند دستگی اصلاح طلب ها 


در این بین شنیده های آوا حکایت از آن دارد که جریان اصلاحات به دلیل چند دستگی هنوز به نتیجه واحدی در خصوص حمایت از کاندیداها نرسیده اند و پس از اعلام آمار تاییدشدگان به نوعی این جریان سیاسی نتیجه را در برخی حوزه ها به جریانات مقابل واگذار کرده است.  اختلاف نظر در این جریان سیاسی تا جایی پیش رفت که شورای ائتلاف اصلاح طلبان در بیانیه ای عدم حمایت خود را از هیچ کاندیدای اعلام کرد و کاندیدای شاخص این جریان در انتخابات قبل نیز در چند مصاحبه با رسانه های اصولگرا ، با حمله شدید به یکی از کاندیداها از نبود اجماع روی گزینه ای خاص سخن گفت. هر چند این اقدامات و اظهارات،  واکنش های متفاوتی داشت اما شنیده ها حاکی از آن است که انتقادات فراوان درون جریانی به این اقدام وی نیز شدت گرفته و به نوعی عملکرد او  را خدمت به جریان مقابل تعریف کردند.

ائتلاف جدید اصولگرایان


در نقطه مقابل اصولگرایان نیز بیکار ننشسته و با تشکیل یک ائتلاف، از کاندیداهای همسو با جریان فکری خود دعوت کردند تا به گزینه واحد و نهایی برسند. شنیده ها حاکی از آن است که نوع مدیریت برنامه های این ائتلاف اعتراضاتی را بین این جریان نیز ایجاد کرده است و بسیاری از داوطلبان در این گرایش سیاسی از امضای تعهد نامه ای که آنها را مجبور به تبعیت از نظر ائتلاف می کرد، 

سر باز زده اند و به نوعی به ساز وکار انتخاب کاندیدای نهایی معترض بوده اند.

در این حال شنیده ها حکایت از آن دارد که انتخابات درون ائتلافی این جریان نیز بعد از حضور تمام نامزدها دایره انتخاب را به ۱۳ نفر و سپس ۵ نفر محدود کرده است هر چند یک پیج اینستاگرامی مرتبط با یک فعال سیاسی اصولگرا در صفحه خود بدون اشاره به شخصی خاص نوشت: جالب آن است که در انتخابات اولیه ائتلاف، پس از رأی گیری نام یکی از رقبای تعریف شده خارج از این ائتلاف به عنوان کاندیدای واحد از رای گیری بیرون آمده است. 


قاین و یک انصراف سوال برانگیز


 در حوزه انتخابیه قاین و زیرکوه ، 7 نفر تأیید صلاحیت شده اند. این خبر درحالی اعلام شده که شب قبل انصراف موسی قربانی نماینده ادوار مجلس در فضای مجازی منتشر شده بود. او در پیامی این طور آورده است ضمن عذر خواهی از همه کسانی که باعث کدورت خاطرشان شدم به استحضار همشهریان 

می رسانم بنابرمصالحی از حضور در انتخابات انصراف دادم. او اعلام کرده که میدان شرکت برای همگان فراهم بود، براساس برنامه ای که داشتم اولا به همه افرادی که تمایلی به حضور در انتخابات داشتند توصیه کردم که منتظر تصمیم من نباشند، ثبت نام کنند تا امروز مدعی من نباشند، ثانیا ساعت آخر آن هم در تهران ثبت نام کردم تا برای هیچ کس مزاحمتی ایجاد نکرده باشم. او در سایت خود هم آورده، اگر امروز صحنه را ترک می کنم بر اساس تکلیف شرعی است و معتقدم همان طور که بر اساس تکلیف گاهی باید آمد گاهی هم بر اساس تکلیف باید رفت. او همچنین در بخشی از این مطلب تاکید کرده: به عقیده من در میان کاندیداها کسانی هستند که 

می توان به توانایی آنان امیدوار بود و در صورت رأی آوری از عهده کار بر خواهند آمد. اینجانب همیشه تلاش کردم که نیرویی جوان و پر طراوت به میدان آید ولی دوستان زیر بار نمی رفتند که بحمد ا... در این دوره شاهد حضور چنین چهره هایی هستیم. قربانی همچنین نوشته است که اینجانب به دنبال پست و مقام نیستم و تنها قصدم خدمت بود با مشکلاتی که در مسیر آن می دیدم از ادامه فعالیت انتخاباتی انصراف دادم. او دلایلی چون تخریب های ناجوانمردانه، دخالت غیر قانونی مسئولین اجرایی انتخابات، مشاوره برخی افراد دلسوز و بی مهری بعضی دوستان غیر منصف را برشمرده و عنوان کرده که نمی توانستم شاهد شکست خود و دوستانم باشم.


پایان جدال در قاین


حضور قربانی و دیگر چهره های شاخص در میان داوطلبان انتخابات، دوقطب جدال برانگیزی را در این حوزه ایجاد کرده بود که به گفته برخی از سویی رقابتی پرشور را ایجاد می کرد و از سویی قطب مخالف، چالش به جوانان میدان بدهید را در این حوزه ایجاد کرده بودند. پس از انصراف قربانی، اعلام نتایج تایید صلاحیت ها و حذف برخی چهره ها از رقابت های انتخاباتی در این حوزه ، تا این مرحله اسحاقی، جلالی، مصطفوی، وجدی، بصیری، عباس زاده و حسینی مقدم تأیید صلاحیت شده اند. تکاپوی انتخاباتی در این حوزه رویکرد کاملا متفاوتی پس از اعلام نتایج تایید صلاحیت ها به خود گرفته است. چهره های تایید شده که کمتر برای مردم این حوزه شناخته شده اند، فضایی برای معرفی بیشتر کاندیداها را نیاز دارد تا مردم در مسیر انتخاب آگاهانه ، فردی موثر را برای این منطق برگزینند. 


واکنش ها در حوزه انتخابیه 4 گانه 


براساس شنیده ها ، کاندیداهایی که در حوزه فردوس، طبس، بشرویه و سرایان برای انتخابات مجلس تأیید صلاحیت شده اند، محمد فردوسی پور، مجید نصیرایی، محمد نصیری، محمدکریم عابدی، مهدی ابراهیمی، فرزین سلطانی، زهرا علیزاده ثانی، محمد شرفی، محمد بخشی محبی، محمد حسن چمنزاری و عباس عامری هستند. براساس شنیده ها رد صلاحیت ها در این حوزه هم برای برخی به نوعی بوده که بعید است به درخواست ها برای تجدیدنظر پاسخ مثبتی داده شود.


 حوزه آرام و بی حاشیه


در حوزه نهبندان و سربیشه، در میان تأیید صلاحیت شدگان نام نظر افضلی، نماینده فعلی این حوزه، اسحاق عنایتی، حسین خسروی ، محمد محمودی، صادق هاشم پور، علی اصغر بخشی، مهدی فرجامی فرد، حسن احراری و مرضیه مینایی دیده می شود و کاندیدای شاخص و رقیب اصلی دور قبلی نیز در این دوره تایید نشده است. البته این اسامی به صورت غیر رسمی به دست آمده و بر اساس شنیده ها، فضایی آرام در این حوزه پس از اعلام تایید صلاحیت ها وجود دارد. برخی داوطلبان رد صلاحیت شده چندان شناخته شده نیستند بنابراین نتیجه اعلامی تأثیر چندانی بر دامنه رقابت در این حوزه نگذاشته و کاندیداها در انتظار زمان رسمی تبلیغات برای شروع فعالیت های مربوط هستند. 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/10/24 -- 19:41:31
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 55