نسخه ایمیلی صفحه

نام ونام خانوادگی (دلخواه) :  پست الکترونیک :    ایمیل گیرنده :   
بعد از زدن دکمه ارسال اطلاعات زیر به ایمیل گیرنده ارسال خواهد شد.

مشاهده کامل خبر
حاشیه ‌نشینان؛ سپربلای شهرها و محروم از زیرساخت‌ها      

روستاهای حاشیه‌ای شهر بیرجند که در بحث جای دادن جمعیت سپر بلای شهر شده‌اند، به شکل غیراستاندارد توسعه یافته و این امر سبب مشکلاتی از نظر زیرساختی برای اهالی این مناطق شده است. به گزارش فارس، از دیرباز روستاهای حاشیه شهرها به عنوان محل اسکان جمعیت سرریز شهرها به ویژه شهرهای پرجمعیت قرار گرفته است.

حجم مهاجرت به این روستاها طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته، به طوری که باعث ایجاد مشکلات فراوان در تأمین نیازهای اساسی و زیرساختی ساکنان آن شده است. متأسفانه این روستاها به طور غیربرنامه‎ریزی شده‌ای گسترش می‌یابد که این سرعت موجب عدم ایجاد زیرساخت‌ها و ارائه خدمات مناسب به اهالی این مناطق می‌شود و در صورت عدم توجه مشکلات عدیده‌ای مانند انواع آسیب‌های اجتماعی، افزایش نرخ جرائم به علت تراکم بالای جمعیت و همچنین فقر فزاینده در این مناطق ایجاد خواهد شد. شهرستان بیرجند به عنوان مرکز استان خراسان‌جنوبی نیز از این مشکل مستثنی نبوده و جمعیت زیادی را در روستاهای حاشیه‌ای خود شامل حاجی‌آباد، امیرآباد، دستگرد و چهکند جای داده است.

وجود جمعیت زیاد در این روستاها و نبود امکانات و زیرساخت‌های کافی و متناسب با جمعیت ورودی به این روستاها مشکلات مختلفی را ایجاد کرده است که بی‌مهری نسبت به این مسائل علاوه بر اینکه رنج ساکنین را به دنبال دارد، باعث دوچندان شدن مشکلات خواهد شد.

برای بررسی این مشکلات به روستای حاجی‌آباد می‌رویم تا از نزدیک در این رابطه با برخی از اهالی آن به گفتگو

بنشینیم. محمد زینلی یکی از ساکنان روستای حاجی‌آباد در رابطه با مشکلات این روستا اظهار کرد: این روستا یکی از روستاهای حاشیه‌ای و پرجمعیت شهر بیرجند بوده که با توجه به نزدیکی مرکز استان مهاجران زیادی که از روستاها به شهر مهاجرت کرده‌اند را در خود جای داده است.

 

مردم در خدمات با مشکل مواجه هستند!

روشنایی در معابر محدوده جدید روستای حاجی‌آباد مناسب نیست

 

وی با اشاره به اینکه متأسفانه با توجه به ازدیاد جمعیت در این روستا مردم در برخی از خدمات با مشکل مواجه هستند، تصریح کرد: یکی از این مشکلات بحث نبود آسفالت معابر بوده که با عبور و مرور خودروها مشکلات فراوانی را برای اهالی و ساکنان محدوده جدید این روستا به وجود آورده است. زینلی با بیان اینکه نبود روشنایی در معابر محدوده جدید روستای حاجی‌آباد سبب تاریکی مطلق و رعب و وحشت برای ساکنین شده و همچنین این موضوع عبور و مرور را با مشکل مواجه ساخته است، افزود: با توجه به اینکه نبود روشنایی سبب بروز تصادفات می‌شود از مسئولین می‌خواهیم نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند.

محمد خسروی از دیگر اهالی این روستا نیز اظهار کرد: در ابتدای زمان الحاق محدوده جدید به بافت قدیمی روستای حاجی‌آباد ساکنان این منطقه از هیچ ‌گونه امکاناتی برخوردار نبودند که خوشبختانه با پیگیری دهیاری و شورای این روستا اکثر این مشکلات مرتفع شده، اما هنوز مردم این محدوده در برخورداری از برخی خدمات با مشکل مواجه هستند.

 

گلایه از مشکلات برق، گاز و نبود آسفالت

 

وی ادامه داد: از جمله این مشکلات برق و گاز و نبود آسفالت در برخی از معابر است. خسروی یادآور شد: روستای حاجی‌آباد جمعیت زیادی را در خود جای داده و این امر می‌طلبد تا مسئولان نگاه ویژه‌تری به این روستاها که در واقع جزیی از شهر محسوب می‌شوند، داشته باشند و خدمات بهتری به ساکنان آن ارائه دهند. وی عنوان کرد: قصه دیگری که باعث نگرانی اهالی این روستا است، موضوع سگ‌های ولگرد است که باعث ترس اهالی به خصوص کودکان می‌شود.

دهیار روستای حاجی‌آباد بیرجند نیز بیان کرد: روشنایی در تمامی معابر محدوده قدیم روستای حاجی‌آباد وجود دارد و یک سال و نیم گذشته محدوده 38 هکتاری به این روستا الحاق شد که در ابتدا از هیچ گونه خدماتی برخوردار نبود اما خوشبختانه در حال حاضر آب برای این محدوده فراهم شده و برق نیز تا یک هفته آینده برای تمام این محدوده فراهم و مشکل روشنایی ساکنان آن برطرف می‌شود.

 

200 خانوار حاجی‌آبادی با مشکل

 گاز مواجه هستند

 

سیدمحمد دستگردی با اشاره به مشکل گاز ساکنان محدوده جدید الحاق شده به روستای حاجی‌آباد نیز بیرجند، گفت: در این محدوده 200 خانوار با مشکل گاز مواجه هستند که شرکت گاز استان قول مساعد برای گازرسانی را داده است. وی با بیان اینکه شبکه آب در بافت قدیمی روستای حاجی‌آباد قدیمی بوده و فرسوده شده و گاهی مواقع در زمان اوج مصرف در روزهای گرم تابستان فشار آب کم شده و برخی از اهالی با مشکل مواجه می‌شوند، یادآور شد: این موضوع توسط دهیاری روستا از طریق شرکت آب و فاضلاب روستایی مورد پیگیری قرار گرفته است.

دهیار روستای حاجی‌آباد با اشاره به اینکه در حال حاضر میزان جمعیت این روستا براساس آخرین آماری که از طریق مرکز آمار اعلام شده 11 هزار و 650 نفر است، اضافه کرد: در سال 85 جمعیت این روستا یک ‌هزار و 800 نفر بوده که با توجه به اینکه این روستا در حاشیه شهر بیرجند قرار دارد به محل اسکان افراد زیادی که از روستاها به شهر و حاشیه شهر مهاجرت می‌کنند تبدیل شده، به طوری که در 12 سال گذشته جمعیت این روستا بیش‌از 6 برابر شده است.

 

رشد 1300 نفری جمعیت حاجی‌آباد 

در یک سال!

 

دستگردی ادامه داد: از سال گذشته تاکنون به جمعیت این روستا یک ‌هزار و 300 نفر افزوده شده است. وی به مشکل ترافیکی در این روستا اشاره نمود و تصریح کرد: کوچه‌ها و معابر این روستا از نظر شکل مهندسی و فنی درست ساخته نشده‌اند و همچنین فرهنگ ترافیکی در روستا رعایت نمی‌شود که این امور سبب ایجاد مشکلات ترافیکی در روستا شده است. وی یادآور شد: اگر مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند به طور حتم شاهد تصادفات کمتری در این روستا خواهیم بود.

دهیار روستای حاجی‌آباد یکی دیگر از مشکلات این روستا را آسفالت محدوده جدید این روستا عنوان کرد و گفت: سال گذشته 70 هزار مترمربع از معابر این قسمت از روستا آسفالت شده و حدود 90 هزار مترمربع دیگر از آن باقی مانده و آسفالت 50 هزار مترمربع از این محدوده امسال در دستور کار قرار دارد و امید است تا پایان سال آینده تمام معابر این محدوده آسفالت و مشکل مردم در این حوزه برطرف شود.

دستگردی تصریح کرد: اگر مردم صبور باشند مشکلات به مرور زمان حل می‌شود.

 

طرح بازنگری حاجی‌آباد در دستور کار

 

وی در مورد وجود طرح توسعه این روستا خاطرنشان کرد: طرح بازنگری روستا امسال در دستور کار قرار دارد اما طرحی برای توسعه آن هنوز مشخص نشده است.

 

شهرهای خواب!

 

فرمانده پلیس راه بیرجند در رابطه با مشکلات ترافیکی در روستاهای اقماری شهر بیرجند از جمله چهکند، حاجی‌آباد، دستگرد و امیرآباد گفت: با توجه به توسعه روزافزون روستاهای اقماری بیرجند که گاهی می‌توان واژه شهرهای خواب را برای آن‌ها به کار برد، چرا که وسعت و جمعیت آن‌ها شاید از بسیاری از شهرهای استان بیشتر باشد.

 

شهرک‌های اقماری سرریز جمعیت شهر

 

محمدباقر توفیقی‌نیا با بیان اینکه این شهرک‌های اقماری در حواشی بیرجند محل سکونت سرریز جمعیت شهر بوده که هر روز صبح به سمت هسته مرکزی بیرجند عزیمت و ظهر و شب مجدد به این مناطق مراجعه می‌کنند، یادآور شد: این امر علاوه بر اینکه موجب پیک ترافیک صبحگاهی و عصرگاهی می‌گردد به دلیل عدم وجود زیرساخت‌ها، تناسب با این حجم جمعیت تصادفات و سوانح ترافیکی زیادی را باعث گردیده است.

 

نبود زیرساخت‌ها حاشیه‌نشینان را به سوی مرگ می‌کشاند

 

وی افزود: بیشترین تصادفات بین خودروهای سواری، موتورسیکلت و عابرین پیاده بوده و به دلیل تردد زیاد عابرین پیاده در سطح سواره‌روها ناشی از عدم وجود امکانات عبور و مرور (نبود پیاده‌رو و عدم تفکیک آن از سواره‌رو و گذرگاه‌های عابرین پیاده) و همچنین عدم روشنایی مطلوب در معابر در شب‌ها می‌باشد.

فرمانده پلیس راه ادامه داد: علاوه بر این اقدمات آموزشی جهت عابرین پیاده به ویژه برای کودکان و نوجوانان از طریق خانواده‌ها و مدارس می‌تواند مؤثر باشند.توفیقی‌نیا اضافه کرد: پس از عابرین پیاده موتورسیکلت سواران بیشترین سهم در تعداد تصادفات و تعداد مصدومان ناشی از آن را دارند که با توجه به ایمنی حداقلی موتورسیکلت‌ها و از سوی دیگر استفاده بی‌رویه و زیاد از موتورسیکلت و با توجه به جذابیت‌های موتورسیکلت که برای جوانان داشته در کنار حداقل آموزش رانندگان و عدم کنترل بایسته و رفتارهای ترافیکی از آنان از سوی خانواده‌ها و جامعه همکاری و همیاری بیشتر جامعه، خانواده و متولیان امر را می‌طلبد.

 

لزوم استقرار پلیس راهور در 

روستاهای حاشیه شهر

 

وی گفت: از نظر شهرسازی با توجه به بافت جمعیتی و تراکم جمعیت این روستاها که متناسب با حوزه شهری بوده و از لحاظ ترافیکی باید مورد کنترل عوامل راهور باشد، می‌طلبد پلیس راهور در این روستاها مستقر باشند.

 

روستاهایی که بیشتر از برخی شهرها بیشتر جمعیت دارد!

 

فرمانده پلیس راه ادامه داد: همچنین جلسات شورای ترافیک شهرستان تنها مختص شهرها بوده و دهیاری‌های روستاها هیچ نقشی در آن نداشته و عضو مستقیم و حاضر در تمام جلسات آن نیستند در حالی که جمعیت یکی از روستاهای حاشیه شهر بیرجند برابر و یا حتی بیشتر از برخی شهرهای استان بوده، بنابراین لازم است در این جلسات شرکت و عضوی از این شورا باشند.

توفیقی‌نیا با اشاره به اینکه پایین بودن مبلغ جرائم رانندگی در روستاها سبب افزایش تخلفات در این مناطق شده و همچنین حضور کم‌رنگ پلیس موجب ترغیب شدن افراد به تخلف کردن می‌شود، افزود: دهیاری‌های این گونه روستاها باید در ابتدا به شناخت نقاط حادثه‌خیز با استفاده از اطلاعات آماری پلیس راه اقدام و نسبت به چاره‌جویی و اخذ مشاوره از کارشناسان ترافیکی و تصادف در راستای اهمیت دادن و تلاش در جهت مرتفع نمودن معضلات ترافیکی و حادثه‌ساز، آموزش و فرهنگ‌سازی بین اهالی این روستاها و همراه نمودن آن‌ها با سیاست‌های ترافیکی، استفاده از ظرفیت‌های بخشداری‎ها و استانداری و امکانات آن‌ها و همچنین ترغیب و تشویق خیران برای همکاری در بهسازی معابر این روستاها عمل کنند.

 

بیشترین ساعات تصادفات در روستاهای حاشیه شهر چه زمانی بوده است؟

 

وی گفت: با توجه به تجزیه و تحلیل تصادفات سال گذشته بیشترین ساعت وقوع تصادفات در روستاهای حاشیه شهر بیرجند بین ساعات 8 الی 12 و 16 الی 20 بوده است.

فرمانده پلیس راه بیرجند تصریح کرد: همچنین بیشترین وسایل نقلیه مقصر در تصادفات در این روستاها در سال گذشته به ترتیب سواری‌ها، موتورسیکلت‌ها و عابرین پیاده بوده‌اند.توفیقی‌نیا به مهم‎ترین علل تصادفات در این روستاها اشاره داشت و افزود: عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه و عدم رعایت حق تقدم از مهم‌ترین این علل بوده است. وی به ارائه پیشنهادات برای کاهش سوانح ترافیکی در روستاهای حاشیه شهر بیرجند پرداخت و خاطرنشان کرد: تعریض معابر و اصلاح هندسی تقاطع‌ها جهت ازدیاد مثلت دید، ایجاد ایستگاه‌های اتوبوس  برای سوار و پیاده نمودن مسافران در محل‌های مناسب و خارج از سطح سواره‌روها، احداث و استفاده از تجهیزات آرام‌سازی ترافیک، احداث گذرگاه‌های عابرین پیاده و آشکارسازی گذرگاه‌های موجود، احداث روشنایی در معابر اصلی و فرعی روستاها با توجه به تردد وسایل نقلیه و عابرین پیاده، استاندارد ساختن جاده‌ها و خیابان‌ها شامل زیرسازی، کیفی‌سازی آسفالت، جوی‌ها و پیاده‌روها، شیب جاده و عرض مفید می‌تواند به کاهش مشکلات ترافیکی در این مناطق کمک کند.

 

سخن پایانی...

آنچه از این گزارش بر می‌آید، نشان‌دهنده این بوده که باید مسئولان با توجه بیشتر به این روستاها که در حال حاضر بخشی از بار جمعیتی مرکز استان را بر دوش دارند، بنگرند. نظارت بر این روستاها و کمک به دهیاری‌های آن برای ارائه خدمات بهتر به ساکنان نیز از امور مهمی بوده که در رفع مشکلات این مناطق می‌تواند مؤثر باشد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/12 -- 19:49:39
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 205