نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


دوشنبه 5 اسفند 1398
ش ی د س چ پ ج
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
29. جمادي‌الثاني 1441
2020 Feb 24

 

 

 

مشاهده کامل خبر
راز حمایت رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا      

خبرآنلاین - کمتر از ۲۴ ساعت از شروع آشوب‌های خیابانی اشرار، پس از طرح سهمیه‌بندی بنزین، رهبر انقلاب از مصوبه‌ سران قوا حمایت کردند. این موضوع با واکنش‌هایی در فضای عمومی کشور رو به رو شد. به همین مناسبت خط حزب‌ا... در “سخن هفته”‌ دویست و یازدهمین شماره خود به بازخوانی و تحلیل این بیانات پرداخته است.

 

اول، ماجرا از کجا آغاز شد؟

طرح سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن، از مدت‌ها قبل در دستور کار دولت قرار داشت، اما هر بار به دلایل مختلف با آن مخالفت می‌شـد و به مرحله اجرا در نمی‌آمد. به گونه ای که اگر همین روند ادامه می یافت، در سال ۱۴۰۰، مجددا می بایست کشور واردکننده بنزین شود. به گفته احمد توکلی به هنگام ملاقات مسئولان نظام با رهبر انقلاب به مناسبت ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق (ع)، ایشان خطاب به رئیس‌جمهور می‌گویند، اگر می‌خواستید چنین کنید، چند روز زودتر یارانه‌ای را که به مردم وعده داده بودید، به حساب شان واریز می‌کردید. رهبر انقلاب در ادامه تأکید کردند حالا هم ظرف یکی دو روز وجه مورد نظر را به حساب مردم واریز کنید. این اتفاق اما متأسفانه نیفتاد.

 

دوم، موضع رهبر انقلاب

 در قبال این موضوع چه بود؟

کمتر از ۲۴ ساعت از شروع آشوب‌ها در کشــور، رهبر انقلاب، صبح روز یکشنبه (۲۶ آبان)، در ابتدای درس خارج فقه خود، نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. بیانات رهبر انقلاب چهار محور اساسی داشت: اول اینکه«اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند، من حمایت می کنم.» دوم اینکه «آتش زدن به فلان بانک، کار مردم نیست، این کار اشرار است.» سوم اینکه «مسئولان هم البته دقت کنند، مواظبت کنند، هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند.»و نهایتا اینکه «مردم عزیز ما بدانند که این حوادث تلخ از ناحیه کیست و چگونه است.»

 

سوم، چرا رهبر انقلاب 

چنین موضعی گرفتند؟

این موضع رهبر انقلاب موجب واکنش‌های مختلفی شد. برخی آن را ستودند و شجاعانه و مروت‌آمیز معنا کردند و برخی دیگر نیز این موضع رهبر انقلاب را عجیب دانستند و انتظار چنین موضعی را نداشتند. شاید یکی از دلایل اصلی عدم انتظار این موضع رهبر انقلاب کم‌توجهی به «منطق حکمرانی» ایشان باشد. در منطق حکمرانی رهبر انقلاب، یکی از پایه‌های اساسی تداوم حاکمیت، «حفظ ساختارهای رسمی» است. البته تأکید بر ساختارهای قانونی و پایبندی به آنها، در دل خود پایبندی به «مردم سالاری» را هم دارد. 

این همان منطق ورود مقتدرانه رهبر انقلاب در ماجرای فتنه ۸۸ است. در فتنه ۸۸، برخی افراد به بهانه دروغین تقلب در انتخابات، ساختارهای رسمی و قانونی کشور را زیر سؤال برده و خواهان برگزاری مجدد انتخابات شدند. رهبر انقلاب اما در مقابل، به حفظ «مکانیسم‌های قانونی» که صیانت از رای مردم در گرو آن بود، تأکید کردند. از طرف دیگر، تجربه آشوب‌های اخیر در کشورهایی چون عراق نشان داده است که به موازات آنکه پیام اختلاف و چندگانگی میان مسئولان به جامعه منتقل شود، زمینه برای تشدید آشوب‌ها و ناامنی‌ها بیشتر خواهد شد.

 

چهارم، چرا رهبر انقلاب 

به این سرعت ورود کردند؟

رهبر حکیم انقلاب بارها به «عمل به هنگام» تأکید کرده‌اند، چرا که اگر عملی در زمان خودش انجام نشود چه بسا بی‌خاصیت و بی‌تأثیر باشد. ورود با فوریت یا بهتر بگوییم، «ورود به هنگام» رهبر انقلاب در این ماجرا و حمایت ایشان از طرح سران قوا، حاکی از همین مسأله است. 


گروه خبری : سیاسی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/09/01 -- 19:38:15
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 156

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا