نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


شنبه 23 آذر 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
16. ربيع‌الثاني 1441
2019 Dec 14

 

 

 

مشاهده کامل خبر
رویکرد جدید ملی ، توجه به استان های مرزی      

 

امین جم

 

از زمان خروج آمریکا از برجام و تشدید روزانه فشارها ، شرایط کشور از لحاظ اقتصادی با چالش هایی روبرو شد.چالش هایی که  بیشتر آورده ی تحریم هاست و در های صادرات خصوصا برای نفت را یکی پس از دیگری می بندد.راهکاری کارشناسان  که از سالهای قبل برای فرار از تحریم های نفتی و البته رونق تولید در داخل مطرح بوده ، توجه هرچه بیشتر به توانمندی کشور است.

 در همین راستا به تازگی  وزیر صنعت ، معدن و تجارت  از اعطای اختیارات ویژه به استانداران استان های مرزی سخن به میان آورد که به نوعی مکمل سخنان استاندار در تشریح نگاه مثبت و حمایتی دولت به استان و همچنین اختیارات ویژه برای صادرات و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه است.این تدبیر مطمئنا می تواند تحرکی ویژه چه در صادرات و چه در اقتصاد استان های مرزی داشته باشد.استان هایی چون خراسان جنوبی که معضلات چندین ساله داشته و از زخم های کهنه  رنج می برد.زخم ها و عقب ماندگی هایی که برخی ناشی از همین مرکز گرایی است که می تواند با اعطای پاره ای از اختیارات ، التیام یابد.

خراسان جنوبی  بهترین موقعیت را در همجواری با افغانستان دارد که با بهبود شرایط مرزهایش و همچنین پایان یافتن برخی مشکلات داخلی ، جزو نزدیک ترین مرزها به بازار های فروش نیز محسوب شود که مطمئنا توجهات زیادی را به خود جلب خواهد کرد.از طرف دیگر مردم دوسوی مرز نیز از دیرباز با هم ارتباطاتی گسترده داشته اند که حالا نیز می توان آن را تقویت و تسهیل کرد و در جهت مسائل اقتصادی ، گردشگری سلامت ، حضور سرمایه گذاران خارجی در استان ،پذیرش دانشجو و ... نیز گام های موثری برداشت.

از طرفی هم این اقبال به استان و مرز  ، برای مردم نیز منافع بسیاری دارد.چه برای کارخانه ها و واحد های تولیدی استان  در هدفگذاری  برای فروش کالا در ان سوی مرزو چه ایجاد اشتغال و فعالیت های خدماتی به رانندگان ترانزیت از جمله اسکان و پذیرایی و تعمیرگاه و...

این فرصت ویژه و خاص می تواند بستری فراهم کند تا بسیاری از کالاهای تولیدی استان و همچنین ظرفیت های طبیعی و استعدادهای بالقوه بهتر به سایر استان ها و همچنین کشورافغانستان معرفی شود. در این راستا با پیگیری مسئولان از هم اکنون نیز شاهد برپایی نمایشگاه محصولات تولیدی استان در افغانستان هستیم که جای تقدیر بسیار دارد.

در کنار همه اینها ، اگر خراسان جنوبی به عنوان استانی امن و به صرفه برای توسعه صادرات به افغانستان درنظر گرفته و شرایط نیز تسهیل شوند ، مطمئنا در حاشیه بهبود تجارت ، نیم نگاهی نیز به مشکلات و عقب ماندگی های استان خواهد شد و طبیعتا راه های  مواصلاتی استان نیز به دلیل افزایش درجه اهمیت و تبدیل شدن به خواسته ای ملی ، سریعتر از قبل پیشرفت خواهند داشت.البته اینکه چگونه و به چه میزان استان خراسان جنوبی از این رویکرد جدید ملی سود خواهد برد ، به هنرمندی مسئولان استانی برمی گردد که امیدواریم بهترین تصمیمات ممکن را در جهت پیشبرد اهداف ملی و منطقه ای بگیرند.

 گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/04/19 -- 19:15:49
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 88

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا