نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 19 آذر 1398
ش ی د س چ پ ج
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
12. ربيع‌الثاني 1441
2019 Dec 10

 

 

 

مشاهده کامل خبر
وضع فضای آموزشی بیرجند بحرانی است      

حسینی- روزنامه آوای خراسان جنوبی صبح سه شنبه میزبان حجت الاسلام محمد باقر عبادی نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی بود. وی در این دیدار با بیان این که کار روزنامه و ما، وجه مشترکی دارد زیرا هر دو مطالبه گر خواسته های مردم از سیستم اجرایی هستیم، اضافه کرد: در بسیاری از مواقع، فضایی که روزنامه ها ایجاد می کنند یاری دهنده و پشتوانه ماست. گاهی به دلیل مشغله های زیاد، از برخی نکات غافل شویم و مطالبی که روزنامه ها می نویسند یادآوری کننده این نکات هستند.نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در ادامه به تعدادی از سوالات خبرنگاران روزنامه پاسخ داد.

 

در پروژه راه آهن، ردیف گرفته شده

 از اعتبار آن اهمیت بیشتری دارد

 

از وی درباره پیگیری نمایندگان استان برای تحقق پروژه راه آهن شرق کشور سوال شد. به خصوص در شرایطی که شنیده ها حاکی از این است وزیر راه ، قصد شروع پروژه اتصال آنتنی راه آهن بیرجند به گناباد را داشته اما به دلیل برخی مخالفتهای بخشی نگرانه ، از اجرا پشیمان شده بود و اکنون با پیگیری ها دوباره موافقت خود را اعلام کرده است.عبادی در پاسخ با اشاره به این که راه آهن از زیرساخت های مهم برای استان است، خاطرنشان کرد: به خصوص خراسان جنوبی که معادن منحصر به فرد بسیاری دارد و این معادن بدون راه آهن رونق چندانی نخواهد داشت، البته راه افتادن معادن هم ارزش اقتصادی راه آهن را بالا می برد.

وی راه آهن شرق  ازمسیر چابهار- زاهدان- بیرجند-گناباد را نزدیک ترین  راه به آسیای میانه دانست و افزود: در واقع این راه آهن، یک پروژه نیست بلکه ابر پروژه است! 

چند سال قبل فقط مسیر چابهار به زاهدان ردیف بودجه داشت و برای باقی مسیر هیچ چشم اندازی متصور نشده بودند و حتی گاه مخالفت هایی نیز شنیده می شد. تا این که در دوره قبلی مجلس پیگیری هایی انجام شد و آن زمان ما نمایندگان اعلام کردیم استعفا می دهیم مگر این که برای این راه آهن ردیف گذاشته شود.وی افزود: در این موضوع، بیش از مبلغی که تخصیص داده شود، اصل ردیف اهمیت فراوانی دارد زیرا که در این حالت  است  که راه آهن باید  اجرا شود و باری است روی دوش دولت که باید به سرانجام برسد. به گقته وی ساخت این قبیل پروژه ها با بودجه عمومی کشور بسیار زمان بر است و نیاز به حضور بخش خصوصی، تامین فاینانس یا تشکیل کنسرسیوم دارد.

 

کلنگ راه آهن بیرجند به زمین خورده، اکنون شروع عملیات اجرایی زیرساخت مد نظر است

 

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس با اشاره به این که سوال “راه آهن چه زمانی کلنگ زنی می شود” اشتباه است، توضیح داد: در زمان حاضر این پروژه از سمت گناباد و هم زاهدان کلنگ خورده است و زیرساخت ها نیز تا حدودی انجام شده اند. برای استان نیز کلنگ ها  زده شده و صحبت اصلی شروع عملیات اجرایی زیرساخت ها است که باید از چند نقطه انجام شود تا سرعت کار بالا برود. کشیدن ریل نیز از زاهدان به بیرجند و از گناباد به بیرجند خواهد بود نه بالعکس.عبادی درباره پشیمانی وزیر نیز بیان کرد: در دیداری که با وزیر داشتم، ایشان عنوان کردند “اگر اکنون اعلام کنم عملیات اجرایی راه آهن از بیرجند آغاز می شود، از آنجاییکه تا زمان اتمام مناقصه حدودا 3 ماه مانده است، تا آن زمان تحت فشار رسانه ها و افکار عمومی خواهیم بود. “ در طی 10 روز گذشته نیز با دکتر خادمی رئیس شرکت ساخت چندین نوبت تماس داشتم. هفته گذشته این قطعه برای مناقصه رفته و امیدواریم الوعده وفا و حداکثر ظرف 40 روز اینده با مشخص شدن پیمانکار عملیات اجرایی آغاز شود.

 

وضع فضای آموزشی بیرجند بحرانی است!

 

سوال بعدی ما از حجت الاسلام عبادی درباره کمبود شدید کلاس درس در استان به خصوص در حاشیه شهر بیرجند، بود. وی با بیان این که در خراسان جنوبی هیچ شهری مثل بیرجند دارای مشکل کمبود فضای آموزشی آموزش و پرورش نیست و وضع در این جا بحرانی است، اضافه کرد: یک علت آن مهاجرت و رشد سریع شهرستان بیرجند است. مهرشهر  حتی ازبرخی شهرستان استان جمعیت بیشتری دارد، همچنین شهرک ها و روستاهای بزرگ اطراف شهر بسیار مهاجر پذیر هستند.  که این موضوع نیاز به فضای آموزشی را بیشتر کرده است.وی از رایزنی ها با بنیاد برکت سخن گفت و افزود: این بنیاد داخل شهر کاری انجام نمی دهد اما ساخت مدرسه در شهرک های اقماری و روستاهای محروم نیز بسیار کمک کننده است در همین راستا قول احداث 6 مدرسه را در استان داده اند. همچنین در نتیجه پیگیری ها با آستان قدس، مجتمعی آموزشی شامل دبستان، متوسطه اول، و دوم، دخترانه و پسرانه در مهرشهر کلنگ زنی شد. برای ساخت مدرسه حیات طیبه نیز با رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور گفتگو کردیم.وی با اشاره به این که اعتبارات نوسازی مدارس در بودجه کشوری خیلی بالا نیست و دولت بیشتر حضور خیران را مد نظر دارد، اضافه کرد: با این حال از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات و جمعی از معاونان وزیران علوم، آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای دعوت کردیم تا دو روز در استان حضور داشته باشند و در این مدت تاکید اصلی ما فضای آموزشی است. که امیدواریم این سفر منشا خیر و برکت باشد. البته انتظار داریم سازمان نوسازی و مدارس کشور نیز به بیرجند نگاه ویژه ای داشته باشد.

سرمایه گذاری بنیاد در بیرجندباید بیشتر باشد

 

سوال بعدی ما درباره عملکرد بنیاد مستضعفان در استان و نارضایتی های مردم از این مجموعه بود. نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان با اشاره به این که با رئیس بنیاد مستضعفان مکرر دیدار کرده ام، اضافه کرد: غالبا متذکر شدم که مزایده ها با این شکل برای مردم بیرجند نه فقط سودی ندارد بلکه ضرر داشته و موجب افزایش قیمت زمین می شود. عبادی با تاکید بر این که مردم انتظار دارند بنیاد در هر شهرستانی که در آن ملکی داردسرمایه گذاری کند، ادامه داد: در استان هیچ جا به اندازه بیرجند زمین ندارد و قاعدتا سرمایه گذاری آن باید بیشتر باشد. وی با بیان این که پیرو صحبت هایی که با سعیدی کیا داشتیم پروژه مجتمع ورزشی در نیلوفر کلنگ زنی و ساخته شد، خاطرنشان کرد: همچنین قبول کردند در تکمیل برخی پروژه های نیمه تمام کمک کنند. از طرفی همکاری بنیاد طی چند سال اخیر در طول تاریخ انقلاب بی سابقه بوده است. برای مثال در شهر اسدیه که عمده زمین های آن متعلق به بنیاد بود و مردم دچار مشکل شده بودند، اسناد را با مبلغ پایین و حتی در برخی نقاط ، رایگان واگذار کردند.عبادی با تاکید بر این که به عنوان نماینده مردم توقع من از بنیاد بالاتر از این ها است، اضافه کرد: البته باید از مسئولان بنیاد در جاهایی که کار می کنند هم تشکر کرد تا موجب دلسردی آن ها نشود.در ادامه گفتگو اشاره ای به بالا بودن قیمت زمین و مسکن در بیرجند شد که البته عبادی این موضوع را کشوری دانست و گفت: به نظر می رسد دولت پس از مسکن مهر ، در موضوع مسکن سردرگم بوده و از برنامه مسکن اجتماعی نیز تا کنون فقط یک نام شنیده ایم.

 

دولت یک یا علی بگوید ، جاده

 قاین-بیرجند تمام می شود

 

“از جاده مرگ چه خبر؟” سوال دیگر ما از نماینده مردم بود که با خنده پاسخ داد: سلامتی! البته آقای آخوندی اصرار داشتند نگوییم جاده مرگ بلکه  بگوییم جاده زندگی! وی ادامه داد: برای جاده مرگ یا همان جاده قائن - بیرجند دو بار وزیر راه را استیضاح کردیم که در نهایت قول دادند کاری کنند. اکنون این جاده ، طبق آمار اعلام شده توسط مسئولان راه و شهرسازی، 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و دولت  اگریک یاعلی بگوید 25 درصد دیگر هم تمام می شود. وی با بیان این که در سفر اخیر نوبخت به استان تاکید کردم 30 میلیارد از 57 میلیارد مطالبات پیمانکاران این جاده را تا قبل از سال 98 بدهند تا دلگرم به ادامه کار شوند اما علی رغم قولی که دادند این اتفاق نیفتاد.

 

80 درصد مشکلات مردم به 

دلیل عملکرد سیستم اجرایی

 

سوال بعدی ما ازعبادی درباره قوانینی بود که در برخی موارد ، موجب نارضایتی شدید مردم و گیر در کارها شده و نیاز به تغییر یا به روزرسانی دارد. برای مثال قانون اراضی ملی منابع طبیعی که مشکلاتی را نیز برای روستاییان بوجود آورده است. نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان با اشاره به این که قانون منابع طبیعی در مجلس هشتم تصویب شد ادامه داد: این قانون در مجلس نهم در قانون رفع موانع تولید که از بهترین قوانین تصویب شده توسط مجلس قبل بود، اصلاحیه خورد. این اصلاحیه تصریح می کند اگر فرد روستایی طرحی داشته باشد و آب هم موجود باشد منابع طبیعی موظف است در اسرع وقت زمین را واگذار کند. عبادی با تاکید بر این که از جهت قانونی مشکل زیادی نداریم و دست مدیران باز است اضافه کرد : در سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان، گفتم مردم خراسان جنوبی ازمنابع طبیعی خیلی گلایه دارند که ایشان پاسخ دادند “مشکل از قانون نیست 80 درصد مشکلات مردم در منابع طبیعی، به دلیل عملکرد سیستم اجرایی است!”

 

مدیران منابع طبیعی به اندازه کافی اختیار دارند

 

وی با بیان اینکه نماینده ولی فقیه نیز به این موضوع ورود داشته و جلساتی را با نمایندگان دادگاه، قضات و منابع طبیعی برگزار کردند یادآور شد: اکنون منابع طبیعی خیلی راحت تر و بهتر از قبل عمل می کند. چندی پیش فردی روستایی دست های پینه بسته خود را نشانم داد و گفت’’ از شما ممنونیم که تا قبل از این اجازه کشت گندم دیم نمی دانند اما از وقتی صحبت کردید می‌توانیم گندم دیم بکاریم’’ قانون از سال گذشته تا حالا که تغییر نکرده چگونه است که اکنون این کشاورزان بدون مشکل می توانندگندم دیم بکارند؟

نماینده مردم در مجلس با اشاره به این که مدیران در قانون منابع طبیعی به اندازه کافی اختیار دارند تصریح کرد: اگر مواردی را از قانون حذف کنیم به زمین خوارانی که برای مثال در شمال کشور اراضی را تصرف می کنند میدان داده ایم. از طرفی بومی سازی قانون امکان ندارد! به گفته وی قانون فعلی همانند موم است و می‌توان از آن برداشت های مختلف کرد در عین حال کارشناسان و صاحب نظران هر موردی در قانون منابع طبیعی دارند به ما اعلام کنند تا منتقل و پیگیری کنیم. توسعه خاموش شهر، ساخت و سازهای بیش از حد در اطراف شهر و بهانه نبود طرح جامع بیرجند از دیگر موارد مطرح شده بود. حجت الاسلام عبادی با اشاره به این که حد طرح جامع بیرجند وجود دارد و هر 10 سال یک مرتبه نقشه ای در شورای عالی معماری کشور تصویب می شود اضافه کرد: ساخت و ساز های غیرقانونی همه جای کشور دیده می شود. 

وی در نهایت از پیگیری موضوع سخن گفت و افزود: نیروهای دفتر ما فقط سه نفر هستند و رسیدگی به تمام ریز کارها سخت است. موضوع بعدی مطرح شده درباره اراضی قدیم پادگان بود. از درخواست های مردم برای توسعه فضای سبز شهری در اراضی 450 هکتاری ارتش گرفته تا دوبانده شدن بلوار ارتش برای روان‌سازی ترافیک مرکز شهر. نماینده مردم پس از شنیدن این موارد عنوان کرد: آیا مردم تاکنون با شما تماس یا مراجعه حضوری به روزنامه در این باره داشتند؟! با ما که در این مورد صحبتی نشده بود! البته پس از توضیحات قاسمی مسئول دفتر نماینده مردم در بیرجند برای مراجعات و اعلام نظرات حول این موضوع و توضیحات ارائه شده به وی، عنوان کرد:اگر این خواسته مردم است حتما پیگیری می کنیم. 

 

اطلاع از کاندیداشدنمان

 جزو علوم غیبی است! 

 

“ برای انتخابات مجلس کاندیدا می شوید؟” سوال آخر ما از حجت الاسلام عبادی بود که پاسخ داد: تا اسفند هنوز خیلی مانده و حقیقتا به قدری گرفتار کار هستیم که فرصت جمع بندی نداشته ایم. قطعی سخن گفتن از کاندیدا شدنمان جزو علوم غیبی است! وی اضافه کرد : البته کار مجلس دشوار است ولی می تواند تاثیرگذار باشد. اخیرا یکی از بهترین قوانین تصویب شده در مجلس دهم، اعاده اموال نامشروع مسئولان بود. با این که هیچوقت از کار خودمان راضی نیستیم اما اقدامی که در زمینه تحقیق و تفحص برای صندوق ذخیره فرهنگیان طی 9 ماه انجام دادیم مفید واقع شد و خوشحالیم امروز  متهمان این موضوع به دادگاه کشیده شدند. امیدواریم با قانونی که در مجلس تصویب شد شاهد برخورد بیش از پیش با مفسدان باشیم. طرح افزایش تعداد نمایندگان از دیگر موضوعات مطرح شده بود که عبادی پاسخ داد: کلیات طرح در مجلس رای نیاورد و منتفی است این طرح در مجلس قبل نیز به صحن آمد و من جزو مخالفان آن بودم.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/04/19 -- 19:03:03
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 97

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا