نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 1 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
25. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
طرح انتقال صنوف مزاحم بیرجند۱۲ساله شد      

اجرای طرح انتقال صنوف آلاینده از داخل شهر بیرجند از سال ۸۶ تصویب شده و بعد از گذشت قریب به ۱۲ سال در کش و قوس های اداری مانده است. به گزارش مهر، سال ۸۶ بود که عده زیادی از مسئولان استانی و شهرستانی در خراسان جنوبی با بحث و بررسی پروژه‌ای به نام «انتقال صنوف آلاینده و مزاحم بیرجند به خارج شهر» در سایت ۵۳ هکتاری پشت آرامستان بیرجند را به تصویب رساندند. اکنون این پروژه دوازدهمین سال عمر خود را پشت سر می‌گذارد اما  مسئولان همچنان به دنبال راه و چاره برای ادامه روند پروژه به بحث می‌نشینند. تا پیش از این ،صحبت از عدم همکاری نکردن برخی از اصناف در انتقال صنوف به خارج شهر و نبود زیرساخت‌هایی اعم از آب، برق و آسفالت در میان بود اما اکنون به واگذاری اراضی تغییر چهره داده است. امروز مسئولانی که خود متولی طرح بوده و مهر تصویب را بر طرح انتقال صنوف حک کرده‌اند، توپ مشکلات را به یکدیگر پاسکاری کرده و یا با اختلاف‌هایی اعم از نحوه صدور پروانه ساخت، بر کلاف پر پیچ و خم طرح، گره‌ دیگری می‌زنند.

گویی صدای دلخراش جوشکاری‌ها و یا مشکلات بهداشتی و تنفسی این دسته از مسئولان را نرنجانده که اینگونه آسایش روح و روان شهروندان را نادیده گرفته‌اند و در هر برهه از زمان طرح را در مرداب جدیدی از مشکلات گرفتار می‌کنند، مگر نه این است که قبل از تصویب هر طرحی باید تمام ابعاد آن اعم از زمین، زیرساخت، پیمانکار و اعتبار اجرا مشخص شده باشد؟ مشکلات پیش روی پروژه انتقال صنوف آلاینده به خارج شهر تنها دو قصه را روایت می‌کند. قصه اول حاکی از این است که یا کلنگ اجرای طرح اشتباه به زمین خورده و یا مشکلات دیگری در پشت واژه‌هایی مانند «نبود زیرساخت مناسب، مشکلات اراضی و عدم همکاری اصناف» جای گرفته است. به هر حال به نظر می‌رسد این پروژه باید با جدیت بیشتری در دستور کار مسئولان قرار گیرد و متولیان فارغ از هرگونه اختلافات درونی، راه چاره را تنها با هدف تأمین آسایش مردم دنبال کنند.

 

مهلت فرماندار هم تمام شد

 

فرماندار بیرجند در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ در کارگروه صنوف آلاینده شهرستان بیرجند بر انتقال این صنوف به خارج شهر تاکید کرد و گفته بود: آخرین‌مهلت برای انتقال، تا پایان سال جاری بوده و معطلی در اجرا توجیه‌پذیر نیست.علی ناصری بار دیگر در ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ در بازدید از طرح ۵۰ هکتاری صنوف آلاینده بیرجند گفته بود: انتقال صنوف آلاینده در ساماندهی صنوف و تجمیع ارائه خدمات به صورت آسان به مردم و نیز از نظر اصلاح سیما و منظر شهری و الزامات زیست محیطی بسیار تأثیرگذار است. وی گفته بود: پس از مرحله آماده سازی طبق ضوابط در نظر گرفته شده، زمین به اتحادیه‌ها واگذار خواهد شد و اصناف می‌توانند طبق نقشه‌های از قبل پیش بینی شده، اماکن صنفی خود را احداث کنند و امید است با پیگیری امور و سرعت بخشیدن به کار، تا پایان سال ۱۳۹۶ انتقال کلیه صنوف آلاینده از شهر بیرجند به سایت پیش بینی شده، صورت پذیرد. مدیرعامل شرکت تعاونی صنوف آلاینده بیرجند هم در این باره با بیان اینکه گرانی‌ها و شرایط حاکم بر جامعه روند اجرای طرح را کند کرده است، گفته بود: راه و شهرسازی در واگذاری اراضی این زمین همکاری خوبی ندارد.

محمد حسین دلیری همچنین اظهار کرد: از ۷۷ هکتار پیش بینی 

شده برای طرح فقط سه هکتار تحویل داده شده است و برای تحویل سایر اراضی، بهانه تراشی می‌کنند و روند تحویل اراضی در کش و قوس‌های اداری مانده است. جای نگرانی است که بنا به گفته شورای شهر بیرجند سه هکتار این اراضی که طی سال گذشته تحویل داده شده، به صورت نمادین بوده و هنوز قطعی نشده است!

 

لانه گزینی مشکلات اداری در لایه‌های طرح

مرتضی یزدان شناس، عضو شورای شهر بیرجند با اشاره به پروژه انتقال صنوف آلاینده از بیرجند به خارج شهر بیان کرد: اقدامات زیرساختی و مأموریت شرکت تعاونی مربوطه در اجرای این طرح به خوبی انجام شده است. وی واگذاری زمین‌ها را از مشکلات پیش روی اجرای پروژه دانست و افزود: راه و شهرسازی قول تحویل ۴۵ هکتار از اراضی ظرف ۴۵ روز آینده را داده است. عضو شورای شهر بیرجند بیان کرد: تاکنون سه هکتار از اراضی تحویل داده شده، اما هنوز قطعی نشده تا شهرداری بتواند پروانه ساخت صادر کند.یزدان شناس با بیان اینکه در حال حاضر در چرخه اداری مشکلاتی برای اجرای طرح ایجاد شده است، اظهار کرد: برای نحوه صدور پروانه ساخت و ساز بین شهرداری و راه و شهرسازی اختلافاتی وجود دارد.وی ادامه داد: همچنین ۱۵ هکتار از اراضی مربوط به املاک شهرداری بوده که در نحوه واگذاری‌ها و در جریان مزایده با مشکلاتی رو به رو شده که در حال رفع اشکال است. 

 

وعده‌ای دیگر

 

عضو شورای شهر بیرجند ابراز امیدواری کرد ظرف ۴۵ روز آینده که قول واگذاری زمین‌ها داده شده است، مشکلات پیش روی اجرای این طرح چندین ساله رفع شود. یزدان شناس با بیان اینکه اصناف همکاری ۱۰۰ درصدی برای انتقال صنوف را دارند، اظهار کرد: اکنون توپ مشکلات در میدان دستگاه‌های دولتی بوده که می‌طلبد در راستای واگذاری زمین‌ها اقدام شود. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این پروژه چندین سال شده که بر زمین مانده و مطالبه‌هایی از سوی اصناف هم مازاد شده است، افزود: دستگاه‌های متولی علیرغم اینکه قول واگذاری اراضی را داده‌اند، هنوز اقدام نکرده و باعث بروز مشکلاتی شده‌اند.بارها رسانه‌ها در راستای انتقال مشکلات اهالی خیابان‌های عدل و کارگران قلم زدند و گام برداشتند اما گام‌های برجای مانده مسئولان پای نارضایتی‌ها را به این خیابان‌ها کشانده است. شاید قرار است ساکنان این خیابان‌ها برای آسایش راه مهاجرت به خارج شهر را پیش گیرند!


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/20 -- 18:05:39
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1016

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا