نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 1 بهمن 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
25. جمادي‌الاول 1441
2020 Jan 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سبقت والدین برای ثبت‌نام فرزند‌شان ‌در مدارس خاص      

با آغاز فصل تابستان و پایان امتحانات تب ثبت نام در مدارس دولتی و غیر انتفاعی و ثبت نام کلاس اولی‌ها آغاز می‌شود. از تبی که بنا به گفته برخی‌ها پارتی‌بازی در مدارس خاص گرفته تا آدرس‌های اشتباهی که برخی خانواده‌ها به  مدیران مدارس می‌دهند. به گزارش تسنیم، پرونده در دست و از روی نقشه آدرس مدارس را رصد می‌کند، بعد از چند ساعت ناامید از نخستین مدرسه بیرون می‌آید.

به مدرسه دوم  می رود، آنجا هم می‌گویند در محدوده جغرافیایی آنها قرار ندارد، بیش از چهار ساعت است برای ثبت نام از خانه بیرون آمده اما هنوز موفق به ثبت نام برای فرزندش نشده است.

 او پدر مریم است کاغذ بازی‌ و سختگیری‌های بی‌ضابطه نسبت به ثبت‌نام دانش آموزان در برخی مدارس خاص یا با کیفیت به ویژه دولتی به بهانه محدوده جغرافیایی مشکلاتی برایش  به وجود آورده است. ملک‌آبادی که ساکن مهرشهر، اظهار کرد: مدارس دولتی این منطقه بسیار شلوغ است و در دو شیفت فعالیت می‌کند از طرفی ظرفیت کلاس‌ها بسیار بالاست. وی بیان کرد: از نظر فرهنگی نیز تفاوت محسوسی با دیگر نقاط شهر وجود دارد که تصمیم دارم فرزندم را در یکی از مدارس جنوب شهر که دارای موقعیت مطلوب و از نظر آموزشی هم با کیفیت‌تر است، ثبت نام کنم.

 

پروسه زمان‌بر ثبت‌نام کلاس اولی‌ها

این شهروند بیرجندی گفت: با مراجعه به مدرسه دولتی مدنظر و در پاسخ به سوال مسئول ثبت نام کننده از محدوده محل سکونت، با دادن آدرس، با این پاسخ روبه رو شدم که فرزند شما باید در مدارس همان منطقه تحصیل کند هر چند طی مراجعه بعدی به همان مدرسه و دادن آدرس جدید با ثبت نام فرزندم موافقت شد.

با اتمام امتحانات دانش‌آموزان دغدغه خانواده‌ها برای ثبت نام به ویژه خانواده‌هایی که فرزند نوآموز و یا تغییر پایه دارند دو چندان می‌شود چراکه باید به دنبال مدرسه‌ای مناسب و در عین حال در محدوده جغرافیایی منزل شان باشند اما در موارد زیادی مدرسه‌های منتخب خانواده‌ها خارج از محدوه جغرافیایی است و این آغاز مشکلات ثبت نام است. مودی یکی دیگر از شهروندان بیرجندی در گفتگو با تسنیم اظهار کرد: این روزها ثبت نام در مدارس به دغدغه بسیاری از والدین تبدیل شده و در این بین ثبت‌نام برای کلاس اولی‌ها فرآیندی طولانی‌تر دارد چرا که پدر و مادرها به دنبال مدرسه‌ای هستند که از نظر موقعیت مکانی و آموزشی دارای بهترین شرایط باشد اما محدوده بندی و قوانین بعضی مدارس، مشکلات و نگرانی خانواده‌ها را برای ثبت‌نام دوچندان کرده است.

 

قوانین دست و پاگیر برای ثبت نام 

جعفری یکی دیگر از شهروندان گفت: هنوز نتوانسته‌ام برای فرزندم در کلاس اول ثبت نام کنم چراکه برای ثبت نام در یک مدرسه دولتی باید هفت خان رستم را طی کنیم. برای ثبت نام در مدارس غیر دولتی مثل مدارس شاهد که قوانین خاصی وجود دارد و برای هر دانش‌آموزی ثبت نام نمی‌شود.

 

پارتی بازی در ثبت نام مدارس خاص

وی با بیان اینکه مدارس غیردولتی دیگر هم هزینه‌های زیادی دارند و باید در سایت ثبت نام کرد و با همین وجود شاید امتیاز لازم را نتوانی کسب کنیم، افزود: در بسیاری از همین مدارس خاص که برحسب امتیاز است اگر پارتی داشته باشیم به راحتی می‌توان ثبت نام کرد. بیشتر والدین بر این باورند مدرسه خانه دوم است و حتی تاثیرش بیشتر از خانه بوده و باید برای شکل گیری شخصیت فرزندان و ایجاد افق روشن برای آینده تصمیم درست گرفت.

 

ثبت نام در مدارس دولتی یا غیر انتفاعی؟

این روزها بحث ثبت‌نام در مدارس غیرانتفاعی و دولتی قوت گرفته و این انتخاب دغدغه بسیاری از خانواده‌ها شده است در حالی‌ که تا چندی پیش به‌ راحتی می‌شد در مورد این انتخاب نظر داد اما امروز این امر به مشکلی پیچیده برای خانواده‌ها تبدیل شده است. خانواده‌هایی که از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند به‌ راحتی مدارس غیر دولتی را انتخاب می‌کنند اما هزینه چند میلیون تومانی مدارس غیردولتی برای برخی آن‌قدر سنگین است که این انتخاب به‌سادگی انجام نمی‌گیرد. البته این به آن معنا نیست که تنها نگرانی‌ مالی در انتخاب حضور فرزندان در مدارس دولتی و غیردولتی وجود دارد، مسائلی از جمله تعداد دانش‌آموزان، توجه به دانش‌آموز، کیفیت تدریس، جَو اخلاقی حاکم بر مدرسه، فعالیت‌های گروهی و فوق‌برنامه، شیوه برخورد معلمان با دانش‌آموزان تنها بخشی از گزینه‌های پیش روی خانواده‌هاست. در این میان برخی از والدین نزدیکترین مدرسه دولتی به منزل شان را انتخاب کرده و موفق به ثبت نام می‌شوند، برخی هم با گذشت چند مدت از آغاز ثبت نام هنوز نتوانستند در مدرسه نزدیک زندگی شان ثبت نام کنند.

 

والدین مرفه و پولدار مشکلی برای

 ثبت نام مدارس فرزندان ندارند

میرمحمدی یکی از شهروندان بیرجندی معتقد است اگر از توان مالی خوبی برخوردار باشی می‌توانی بدون هیچ دغدغه‌ای یکی از مدارس غیر انتفاعی را برای ثبت نام انتخاب کنی و فرزندت در تامین موارد آموزشی از امکانات بیشتر و بهتری برخوردار  باشد. وی اظهار کرد: قطعاً تعداد زیادی از خانواده‌ها توان پرداخت شهریه مدارس غیر انتقاعی را ندارند و بیشتر فکر می کنند فرزندان شان در مقایسه با دیگر فرزندان و خانواده‌های مرفه از امکانات آموزشی کمتری برخوردار می‌شود که این امر آینده آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میرمحمدی با بیان اینکه فاصله مدرسه تا منزل مسکونی ما یک خیابان است اما مدیر مدرسه تاکید می‌کند به دلیل آنکه خانه ما در آن سوی خیابان است در محدوده ثبت نام قرار ندارد و باید در مدرسه دیگری که فاصله‌اش با خانه ما زیاد است ثبت نام کنیم. یکی دیگر از والدین که قصد ثبت نام فرزندش را در مدارس غیردولتی دارد با گلایه از محدودیت‌های ثبت‌نام در این مدارس گفت: بعضی آموزشگاه‌های غیر دولتی یا آنقدر شهریه بالا دارند که یک خانواده معمولی از پس هزینه‌های آن برنمی‌آید، یا آنقدر مانع تراشی می‌کنند که به سختی می‌توان از آنها عبور کرد.

 

گذر از هفت خان رستم

 برای ثبت نام در مدارس

هامونی افزود: به عبارتی برای ورود به برخی مدارس، صافی گذاشته شده که این موضوع شرایط را برای ثبت نام سخت کرده است. وی ادامه می‌دهد: در گذشته دانش‌آموز برای ورود به یک مدرسه خوب موظف به انجام آزمون بود و این موضوع استرس زیادی به والدین و دانش‌آموزان وارد می‌کرد اما اکنون هر چند آزمون به نوعی حذف شده اما برخی سنگ اندازی‌ها به نوعی دست و پای والدین را برای ثبت نام با شرایط مطلوب می‌بندد. وی اظهار کرد: مراحل ثبت نام در برخی مدارس شبیه گذر از هفت خان رستم است و باید نظارت بیشتری بر مدارس شود چون در برخی مدارس شاهد دور زدن قانون هستیم و بسیاری از والدین با اینکه ساکن محله دیگری هستند با ارائه آدرس نزدیکان و وابستگان در نقطه دیگری از شهر اقدام به ثبت نام فرزند خود می‌کنند.

 

نظارت‌ها بیشتر شود

شهروند دیگری بیان کرد: برخی مدارس یک صافی خاص برای ثبت نام دارند و به اصطلاح دانش آموزان را گلچین می‌کنند و دانش‌آموزی را که از نظر تحصیلی ضعیف‌ تر یا از نظر مالی وضع نامساعدتری دارد به سختی ثبت‌نام می‌کنند که باید در این زمینه نظارت بیشتری بر مدارس انجام شود.وی تهیه روپوش خاص بعضی مدارس را نیز از دیگر مشکلات دانست و گفت: یک دست بودن هر چند مطلوب است اما باید در شرایط و قوانین برخی مدارس تجدید نظر و سختگیری‌ها نیز کمتر شود.

 

شرایط و ضوابط ثبت نام برای کلاس اولی‌ها

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان جنوبی درباره شرایط و ضوابط ثبت نام برای کلاس اولی‌ها اظهار کرد: براساس دستورالعمل ابلاغی به آموزش و پرورش استان، پیش ثبت نام کلاس اولی‌ها از ابتدای خرداد شروع شد و از 18 خرداد نیز کار ثبت در سامانه آغاز می‌شود. زمانی افزود: همزمان دانش آموزان به مراکز سنجش ارجاع می‌شوند و اولیا برای سنجش بدو ورود دانش آموزان به مدارس اقدام می‌کنند و ارائه مدارکی مانند کارت مراقبت بهداشتی، مدارک شناسایی و محدوده جغرافیایی محل زندگی توسط ولی و وکیل قانونی دانش آموز الزامی است. وی با تاکید بر رعایت صداقت توسط والدین درباره ارائه مدارک گفت: برخی مدارس خاص مانند شاهد و علامه حلی براساس فرم امتیازبندی و بدون توجه به محدوده جغرافیایی و از طریق سامانه اقدام به ثبت نام می‌کنند و کارگروه تخصصی؛ کار بررسی و نظارت بر ثبت نام را بر عهده دارد. معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان تصریح کرد: تعداد درخواست‌ها برای استفاده از این مدارس بالاست و جدا از سختی‌ ورود به مدرسه رعایت ضوابطی مانند داشتن سن قانونی، شرکت در طرح سنجش نوآموزان، ثبت نام کتاب درسی و لباس فرم مدرسه باید رعایت شود.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1398/03/20 -- 18:05:22
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 1015

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا