نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 30 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
19. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سپاه ساخت محور ریلی «چابهار- سرخس» را در دست بگیرد      

مهر- جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های شرق کشور به فرمانده سپاه پاسداران پیشنهاد کردند برای حل ریشه‌ای مسئله امنیت در شرق کشور و کمک به مردم محروم استان‌های سیستان‌وبلوچستان و خراسان‌جنوبی، سپاه پاسداران با تغییر مدل قراردادی خود از حالت پیمانکاری به مشارکتی، ساخت و بهره‌برداری از محور ریلی چابهار- سرخس را در دست بگیرد تا زیرساخت لازم برای شکوفایی اقتصادی، اشتغال‌زایی و ارتقای امنیت در این منطقه فراهم شود. 

در متن این نامه آمده است:

استان‌های محروم خراسان جنوبی و سیستان ‌و بلوچستان با وسعت ۲۰ درصدی از مساحت کشور، فقط ۳ درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده ‌است و آنچه سبب شده تا جمعیت متناسب با وسعت در این استان‌ها استقرار پیدا نکند وضع معیشت و اقتصاد این استان‌ها است. قابل توجه اینکه ظرفیت‌های اقتصادی بی‌نظیری مانند گردشگری و شیلات در سواحل مکران، کشاورزی در جنوب و مرکز سیستان‌وبلوچستان، وجود معادن با ذخایر عظیم در سراسر استان‌های سیستان‌ و بلوچستان و خراسان‌جنوبی در این منطقه از کشور بدون بهره‌برداری مناسب باقی مانده است.

داشتن هر کدام از موارد فوق برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی آرزوی یک کشور است. در این بین آنچه سبب شده تا این ظرفیت‌ها به طور مناسب مورد بهره‌برداری قرار نگیرد، نبود زیرساخت حمل‌ونقلی مناسب در این استان‌ها است که سبب خواهد شد تا هزینه‌های سرمایه گذاری و بهره‌برداری از ظرفیت‌های اقتصادی موجود در این منطقه از کشور کاهش یابد و ضمن ایجاد اشتغال پایدار، تولیدات حاصل از آن، با قیمتی رقابتی در بازارهای مصرف عرضه گردد. علاوه بر موارد فوق موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران به ویژه بندر شهید بهشتی چابهار سبب شده است تا فرصتی مناسب برای بهره‌مندی از عوائد حاصل از ترانزیت جهت ایجاد دسترسی کشورهای آسیای میانه به آب‌های آزاد برای ایران فراهم گردد که علیرغم تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر توسعه سواحل مکران و بهره‌مندی از ظرفیت ترانزیتی کشور به خصوص کریدور ترانزیتی شمال جنوب، دولت‌ها تا کنون اقدام درخوری برای پیشبرد این زیرساخت مورد نیاز اقتصادی انجام نداده‌اند.

چرا که با کوته بینی و حمایت نمایندگان ذی‌نفوذ، انجام پروژه‌های کوتاه مدت جهت بهره برداری در دوران تصدی خود را دارای منفعت بیشتر دیده و این موضوع سبب شده است تا نسبت به فراهم نمودن زیرساخت‌های ریلی جهت اتصال این دو استان به شبکه ریلی پس از سال‌های متوالی همت گمارده نشود.از جمله آثار مثبت بهره برداری از این محور ترانزیتی، فراهم شدن زیرساخت حمل و نقلی برای بهره‌برداری از ظرفیت بالای معدنی در استان‌های سیستان‌وبلوچستان و همچنین خراسان جنوبی است. 

همچنین از این طریق می‌توان هزینه‌های بالای حمل و نقل در زنجیره ارزش تولیدات در شرق کشور را کاهش داد و زمینه لازم برای سرمایه گذاری در صنایع فولاد،کشاورزی،دامداری و شیلات را فراهم ساخت که این امر تأثیر مستقیمی برای تأمین امنیت، اشتغال‌زایی، رفع محرومیت و پیشرفت عدالت محور در شرق کشور خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین موانع تکمیل این پروژه که به طولانی شدن زمان اجرا و به‌تبع آن، افزایش هزینه‌های جاری کشور منجر شده، عدم توجه دولت و مجلس به این پروژه و در نتیجه کمبود اعتبارات تخصیص‌یافته به آن است. به‌عنوان نمونه، طبق لایحه قانون بودجه ۹۸، در طول ۸ سال گذشته جمعاً حدود ۱,۱۰۰ میلیارد تومان به آن تخصیص یافته و در سال ۹۸ نیز تنها ۱۱۰ میلیارد تومان (معادل احداث ۱۱ کیلومتر)  اعتبار پیشنهاد گردید.

 ادامه این روند در تأمین مالی پروژه ریلی چابهار- سرخس، موجب خواهد شد که تکمیل این پروژه سالیان سال طول بکشد. بنابراین ضرورت دارد که تغییری جدی در نحوه تأمین مالی این پروژه صورت پذیرد. با توجه به آنکه پیمانکار این پروژه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) است و این نهاد به‌عنوان توانمندترین بخش غیردولتی در اجرای پروژه‌های زیرساخت کشور شناخته می‌شود، پیشنهاد می‌شود برای حل ریشه‌ای مسئله امنیت در شرق کشور و همچنین کمک به مردم محروم سیستان‌وبلوچستان و خراسان‌جنوبی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تغییر مدل قراردادی خود از حالت پیمانکاری به مشارکتی، ساخت و بهره‌برداری از محور ریلی چابهار - سرخس را در دست بگیرد و این‌چنین، زیرساخت لازم برای شکوفایی اقتصادی، اشتغال‌زایی و ارتقای امنیت در این منطقه را فراهم نماید. بر اساس آنچه ذکر شد، اولین اثر عینی تغییر رویکرد در تأمین مالی محور ترانزیتی چابهار- سرخس که با مشارکت سپاه پاسداران حاصل می‌شود، بالفعل شدن پتانسیل معادن شرق کشور و همسایه‌های شرقی از جمله افغانستان، ایجاد وابستگی بین ایران، هند و کشورهای آسیای میانه با ابزاری غیر از نفت خام خواهد بود. از دیگر مزایای راه‌اندازی هرچه سریع‌تر این کریدور ترانزیتی، ایجاد اشتغال پایدار و پیشرفت اقتصادی استان‌های محصور در کویر و مناطق دورافتاده شرق کشور است که مانع نفوذ جریانات تکفیری به داخل کشور خواهد شد. این دستاورد می‌تواند همانند سایر خدمات گران‌قدر سپاه پاسداران، در راستای تأمین معیشت مردم شریف شرق کشور گام بسیار مؤثری برای ارتقای وضع اقتصادی تمامی کشور عزیزمان به‌حساب آید. ان‌شاءا...


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/12/18 -- 20:12:19
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 83

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا