نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 30 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
19. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
کودک همسری، کودکان در مسلخ دنیای بزرگسالی      

نسرین کاری -  بر اساس آمارهای منتشر شده بین پنج تا شش درصد دختران قبل از رسیدن به 15 سالگی و حدود نیم درصد پسران قبل از این سن ازدواج می کنند. به اعتقاد کارشناسان دختری که در سن کودکی ازدواج می‌کند در مرحله اول از حق ادامه تحصیل رسمی محروم می‌شود، بدیهی است این چرخه معیوب آموزش در رشد فردی و اجتماعی او تاثیر گذاشته و پایه‌های آموزش وی را ضعیف می‌کند. علاوه بر این، سلامت جسمی دختری که در سن پایین، لباس عروس می‌پوشد و به جای دغدغه‌های دوران کودکی ناچار است زیر بار مسئولیت همسری و مادری برود به خطر می‌افتد. آسیب‌های کودک همسری فقط برای دختران نیست، پسرانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند هم اغلب به ناچار وارد بازار کار سیاه می‌شوند که این موضوع هم از لحاظ جسمی و هم روحی تبعات جبران ناپذیری برای آنها دارد؛ در خانواده‌هایی که ازدواج زوجین در سنین پایین اتفاق می‌افتد اغلب مرد مسئولیت تأمین هزینه‌های خانواده را به عهده دارد، احتمال بروز مشکلات اقتصادی و به تبع آن بسیاری مسائل دیگر بیشتر است.

 

نرخ کودک همسری در استان 5 درصد است

کارشناس پیشگیری بهزیستی استان با بیان اینکه پیشرسی ازدواج یا پدیده کودک همسری یک پدیده روانشناختی (جمعیت شناختی) و آسیب اجتماعی است، می افزاید: طبق آمار ارائه شده در سایت ثبت احوال از سال 91 تا 95 پدیده کودک همسری  (ازدواج زیر 14 سال) در استان 5 درصد بوده است. بهناز زال می گوید: این آمار در کشور بین  5 تا 7 درصد، البته  نسبت به استان خراسان رضوی که مهد کودک همسری است وضع بهتری داریم ولی باز هم یک آسیب اجتماعی به شمار می رود که باید پیگیری شود.  

 به گفته این کارشناس علیرغم اطلاع رسانی و آگاه سازی هنوز هم ازدواج در سن پایین طرفدارانی دارد که بیشتر به استناداتی خاص، عقیده دارند با این کار سلامت و بقای بنیان خانواده حفظ می‌شود و دختر و پسر از لغزش‌ها در امان می‌مانند ولی به نظر می‌رسد این تصور در عمل چندان نتیجه بخش نیست. وی با اشاره به اینکه بدون شک دختر و پسری که بدون تجربه دوران کودکی به ناگهان با مسئولیت‌های بزرگسالی مواجه می‌شوند؛ دچار آسیب‌های پنهان و آشکار زیادی می‌شوند،  می افزاید: این آسیب‌ها تا آخر عمر گریبان‌گیر آنها خواهد بود.وی با بیان اینکه کودک همسری به خاطر مسایل فرهنگی در گذشته ستایش می شد، خاطر نشان می کند:  اما به دلیل تغییر وضع فرهنگی اجتماعی کشور ما، نبود تناسب بین سن بلوغ جسمی و روانی-عاطفی و همچنین نیاز به کسب مهارت های لازم برای تشکیل زندگی مشترک، پیشرسی در ازدواج مخاطره آمیز است.

 

در پدیده کودک همسری 

 کودک باید بزرگسالی را تجربه کند

زال تاکید می کند: پدیده کودک همسری آسیب های زیادی را  به دنبال دارد که از مهمترین آن، این است که آن فرد کودکی نمی کند و یک دفعه و بدون  آمادگی شناختی و عاطفی باید وظایف بزرگسالی را برعهده بگیرد. وی با بیان اینکه این کودکان باید نقش های جدید و چالشی را بپذیرند، می افزاید: فعالان حقوق کودکان سعی دارند تغییراتی در این قوانین  بدهند،‌گرچه هنوز تغیری ایجاد نشده است.  

وی با اشاره به اینکه برای کودکان زیر 13 سال دوره آموزشی ازدواج در نظر گرفته نشده است، یادآور می شود: آموزش هایی برای دانش آموزان دوره دوم متوسطه در سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده که شامل کودکان بالای 16 سال است. کارشناس پیشگیری خاطر نشان می کند: ازدواج پسران در سن کودکی بسیار کمتر از دختران است چون خانواده ها پذیرفته اند که آنها در این سن توان زندگی مشترک را ندارند. 

وی ادامه می دهد: اما درباره  دختران نگرش خانواده ها متفاوت است قرن ها این باور وجود داشته که دختر باید زود ازدواج کند و بچه دار شود و این تفکر سنتی  هنوز در تصمیم گیری خانواده مشهود است. 

 

اعتیاد و نبود توان مالی از دلایل کودک همسری

وی وجود اعتیاد در خانواده را از دلایل کودک همسری می داند و خاطر نشان می کند: این خانواده ها توان تحلیل و تصمیم گیری را از دست می دهند و دست به انتخاب های (تصمیمات) نادرست برای فرزندان می زنند. زال با اشاره به اینکه از طرفی  همین اعتیاد مشکلات اقتصادی به وجود می آورد، ادامه می دهد: برای رهایی از معضلات اقتصادی این افراد تمایل دارند فرزندان زودتر ازدواج کنند تا باری از دوش خانواده برداشته شود.این کارشناس ضمن بیان اینکه در خانواده های سنتی ازدواج زودهنگام بیشتر است، یادآور می شود:  اما گاهی در خانواده های با تحصیلات و فرهنگ بالا هم شاهد این ازدواج ها هستیم که دلیل آن را ترس از خطا و فساد فرزندان ذکر می کنند. به گفته وی این خانواده ها چون قادر به کنترل هیجانات دوران جوانی فرزندان نیستند،رفع نیازهای عاطفی و جسمی آنها را در سایه ازدواج می بینند که راه حل مناسبی نیست. وی با بیان اینکه آمار کودک همسری در استان کامل و درست نیست، یادآور می شود: گاهی عقد شرعی انجام می شود بی آن که  در جایی ثبت شود و چند سال بعد رسمی می شود.

 

لازم است باور خانواده ها اصلاح شود

وی تاکید می کند: باید ابتدا باور خانواده ها را اصلاح کنیم و برای آنها برنامه آموزشی داشته باشیم. روانشناس بهزیستی با بیان اینکه مقایسه کردن نسل قدیم با نسل جدید اصولی و منطقی نیست، عنوان می کند: در گذشته سبک زندگی با الان خیلی فرق داشت،  چرا که به عنوان نمونه آن زمان مسئولیت خانوادگی ارجحیت بر درس خواندن فرزندان داشت ولی الان برعکس شده است و پدر و مادر برای تحصیل فرزندان اهمیت زیادی قایلند. زال خاطر نشان می کند: دختری که کودکی نکرده و در سایه ازدواج فرزندی به دنیا می آورد قطعا سبک زندگی سالم و موفقی برای رشد فرزند  خود را نخواهد داشت خراش روح و روان به فرزند او هم خواهد رسید.

 

توانمندی مردم و ارتقای فرهنگی، 

راهکاری برای کاهش این پدیده 

یک روانشناس حوزه خانواده هم با بیان اینکه بخشی از دلایل وجود این پدیده فقر فرهنگی و سطح دانش افراد و خانواده هاست، می گوید: باید در زمینه آگاه سازی خانواده ها و مردم و کاهش این پدیده و تبعات آن وارد عمل شد. محمد بینشی عنوان می کند: باید افراد بومی و محلی را در مناطق گوناگون توانمند ساخت تا آموزش های مربوطه را به مردم بدهند.وی با اشاره به اینکه جامعه ما  هنوز سنتی است، می افزاید: اکنون در دنیای پیشرفته دیگر این آسیب های اجتماعی کمرنگ شده است. وی ضمن انتقاد از اینکه فقط زمانی که این آسیب ها منجر به معضل و بزهکاری شود درباره آن صحبت می کنیم، می افزاید: حتی  با ایجاد یک آسیب جدید و آمار غلط سعی می کنیم تب و تاب و حساسیت جامعه بخوابد.

 

ازدواج زودهنگام معلولی برای حل آسیب های دیگر نباشد

وی استقلال طلبی و نبود تفکر انتقادی جوانان را از مشکلات آنها می داند و خاطر نشان می کند: در این مواقع خانواده با یک انتخاب غلط و ازدواج زودهنگام فرزندان نه فقط راه حل درستی انتخاب نمی کند، بلکه برای حل یک آسیب اجتماعی یک آسیب دیگر را انتخاب می کنند.وی ادامه می دهد: درگیری ها و نابسامانی خانواده ها و همچنین تفکر غلط وصلت قوم و خویشی و ترس از اینکه در بزرگی آن را نپذیرند از دلایل دیگر ازدواج تحمیلی به فرزندان است. بینشی با بیان اینکه در  قانون برای گرفتن گواهینامه که مسلما از تشکیل یک خانواده مساله کم اهمیت‌تری است، سن قطعی ۱۸ سال تعیین شده است و پایین‌تر از این سن اجازه رانندگی برای افراد صادر نمی‌شود، انتقاد می کند: اما برای مسئله مهم ازدواج به راحتی تصمیم گرفته شده و کودکان با مجوز قانون و تشخیص ولی وارد زندگی متاهلی  می‌شوند و زیر بار مسئولیت قرار می‌گیرند، درحالی که آمادگی جسمی و ذهنی کافی را ندارند.  وی خاطر نشان می کند:  ازدواج کودکان خود آسیب بزرگی است  که می تواند تبعات زیادی به همراه داشته و اختلال ایجاد کند که اختلالات روانی، اضطراب و استرس، وسواس و خودکشی از جمله آنهاست.

 

ازدواج زودهنگام رشد طلاق را به همراه دارد

وی عنوان می کند: طبق آمار طلاق این ازدواج ها هم بیشتر از سایر موارد است و در کنار همه این مسائل امروز با مسائل جدیدی نظیر «کودکان بیوه» مواجهیم که آمار آن هم رو به رشد است.وی با اشاره به اینکه ازدواج کودکان تبعاتی هم برای جامعه دارد، یادآور می شود: از جمله آنکه زنان به عنوان نیمی از نیروی انسانی بالقوه جامعه به این روش طرد شده و مورد ظلم قرار می گیرند و سهم آنان در پیشرفت انسانی جامعه خدشه دار می شود.این مشاور  می گوید: وقتی ما ابزارهای لازم برای زندگی را به فرزندان خود منتقل نکرده و آنان به سن پختگی برای ازدواج نمی رسند باید منتظر باشیم سریعتر هم آسیب ببینند.وی ادامه می دهد: وقتی یک زن در سنین پایین باردار می شود، از نظر جسمیو روانی آسیب می بیند در این شرایط چگونه توقع داریم خانواده سالمی داشته باشیم؟

 

وقتی زنان یک جامعه رشد نکند آن جامعه توسعه پیدا نمی کند

این روانشناس با اشاره به اینکه زمانی که زن یک جامعه رشد نکند قطعا آن جامعه هم پیشرفت نمی کند، می افزاید: جای تاسف دارد که زن جامعه، به عنوان ابزاری برای خواسته مادی و غیر مادی از چرخه جامعه کنار گذاشته شود و زود هنگام مسئولیت پذیر شود. وی  با اشاره به اینکه علاوه بر اینها بسیاری از فعالان اجتماعی بر این اتفاق نظر دارند که افزایش آمار ازدواج‌های نابالغ در طول زمان، جامعه‌ای نابالغ را می‌سازد که در زمینه‌های مختلف به رشد و بلوغ کافی نرسیده است، تاکید می کند: افزایش طلاق‌های رسمی، طلاق عاطفی، افزایش خشونت‌های خانوادگی و بالا رفتن آمار خیانت‌ها تنها بخشی از ویژگی‌های یک جامعه نابالغ است. بینشی با بیان اینکه متاسفانه در جامعه آموزش های غیر عملی زیادی داریم و افرادی که در این زمینه تخصصی ندارند، صحبت می کنند خاطر نشان می کند: لازم است با حمایت کارشناسان هر حوزه ای و انتقال داده ها مردم آگاه شوند تا یک معضل یا آسیب را با یک آسیب دیگر نپوشانیم و بستر مناسب درست پیدا کنیم.


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/10/09 -- 19:54:43
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 63

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا