نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 4 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
21. شوال 1440
2019 Jun 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
سازمان دامپزشکی نگاه ویژه ای به شرق کشور دارد      

جواد رضایی - پنجشنبه 19 مهر در مراسم گرامیداشت روز ملی دامپزشکی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: هر واحد تزریق اعتبار به دامپزشکی باعث صرفه جویی 3 واحد اعتباری در نظام درمان و سلامت می شود که متاسفانه در سال های اخیر به دلیل حساسیت های وزیر بهداشت هیچ اعتباری از این محل به دامپزشکی که پایه تحول سلامت محسوب می شود، تعلق نگرفته است. مومنی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی توانسته بیماری های مشترک بین انسان و دام را کنترل کند، افزود: دامپزشکی سازمان متولی سلامت غذایی از مزرعه تا سفره است که در سال های گذشته  فعالیت های آن دیده نمی شد ولی با توجه به انواع بیماری مشترک بین انسان و دام و همچنین با  ورود بیمارهای فوق حاد به کشور، تلاشی که این مجموعه در کنترل بیماری ها انجام داده، نقش آن را در حفظ نظام سلامت 

پر رنگ کرده است. وی یکی از مشکلات دامپزشکی را مغایرت دستورالعمل ها دانست و افزود: در سال اخیر جلسات زیادی برای رفع این مغایرت ها برگزار شده و تا کنون 17 مورد اصلاح شده است. وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور به نقاط مرزی نگاه ویژه ای دارد و این موضوع باعث شده در شرق کشور کمترین کانون های بیماری دام وجود داشته باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان نیز با اشاره به 900 بیماری مشترک بین انسان و دام در دنیا، عملکرد دامپزشکی در سلامت جامعه را بسیار حائز اهمیت دانست وگفت: در صورت شیوع بیماری بین دام های سنگین وسبک، خسارت های جبران ناپذیری ایجاد خواهد شد و در این راستا برای جلوگیری از شیوع بیماری ها و صرف هزینه های بالای درمان، مهمترین مساله پیشگیری است. اصغرزاده افزود: سال گذشته بیشترین تعداد ابتلا به هاری در استان های همجوار مشاهده شده که تلفات انسانی هم داشته است. همچنین تب مالت و کریمه کنگو وجود دارد ولی خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون به موقع مواردی از این بیماری ها در استان مشاهد نشده است. وی همچنین از ساخت اولین کشتارگاه صنعتی در شهرستان خوسف خبر داد و افزود: این کشتارگاه با هدف تسهیل و کاهش هزینه های کشتار دام در استان و همچنین تمرکز بر فعالیت های خارج از استان، در صورت تامین اعتبار در آینده نزدیک ساخته خواهد شد.

جایگاه دامپزشکی در تولید دام و صنعت طیور توسط تولید کنندگان ترفیع  شده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری بیان کرد: جایگاه دامپزشکی در تولید دام و صنعت طیور توسط تولید کنندگان ترفیع شده است و با توجه به اینکه کشور رتبه 30 تولید دام جهان را داراست، تولید کنندگان نقش بسیار ارزشمندی دارند که با وجود مشکلات اقتصادی دست از تلاش برنداشته اند

و در سخت ترین شرایط کار می کنند. علوی مقدم ادامه داد: امنیت و سلامت غذایی یکی از دغدغه های جامعه بشری است و توجه به آن بسیار حائز اهمیت می باشد. وی همچنین از تشکیل کارگروه ساماندهی کشتارگاه ها خبر داد و بیان کرد: تجمیع کشتارگاه سنتی و تبدیل آنها به کشتارگاه های صنعتی در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفته و اداره کل دامپزشکی استان با توجه به 3 هدف این کارگروه؛ حفظ سرمایه دامی، حفظ و ارتقای بهداشت عمومی و امنیت غذایی باید گام بردارد. علوی مقدم با بیان اینکه نقش دامپزشکی در حفظ سلامت جامعه بر کسی پوشیده نیست، افزود: برای حل مشکلات این مجموعه باید وارد میدان شد و با دامداران تعامل سازنده به وجود آورد و با این روش بسیاری از مشکلات این  حوزه حل خواهد شد.

در ادامه نماینده مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه در مجلس بیان کرد: جایگاه دامپزشکی در سبد اقتصادی و تحقیقاتی شایسته تقدیر است، چرا که در سال گذشته با شیوع آنفلوآنزای فوق حاد در کشور با اقداماتی که توسط این سازمان صورت گرفت خوشبختانه موردی از این بیماری در استان مشاهده نشده است. نظر افضلی ادامه داد: با توجه به مزر مشترک با کشور افغانستان، خوشبختانه در استان شیوع بیماری های دامی نداشته ایم و همچنین برای جلوگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام اقدامات خوبی صورت گرفته است.

جهاد کشاورزی با دیگر دستگاه ها نقش رقابتی ندارد

همچنین مدیرکل جهاد کشاورزی استان بیان کرد: جهاد کشاورزی با دستگاه های دیگر نقش رقابتی  ندارد و یاری دهنده بخش ها و نهادهای دیگر می باشد. قوسی اظهار کرد: در تامین غذایی نیاز به 2 بخش پروتئین های گیاهی و دامی می باشد که تامین بخش گیاهی بر عهده جهاد کشاورزی و بخش پروتئین های حیوانی بر عهده دامپزشکی است.

در ادامه دکترکمیلی، رئیس نظام دامپزشکی استان نیز  پذیرش بیش از حد دانشجویان دامپزشکی در کشور را یکی از چالش ها دانست و ادامه داد: 

در سال های اخیر با اضافه شدن رشته دامپزشکی به دانشگاه های آزاد، تعداد فارغ التحصیلان به بیش از نیاز رسیده که این موضوع رقابت ناسالم را بین دامپزشکان که سربازان خط مقدم سلامت جامعه هستند، به دنبال دارد.


گروه خبری : اخبار استان ، ایران و جهان
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/07/20 -- 18:52:02
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 953

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا