نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


سه شنبه 4 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
21. شوال 1440
2019 Jun 25

 

 

 

مشاهده کامل خبر
لبخندی از جنس رضایت      

قرارگاه پیشرفت و آبادانی در روستاهای محروم ماموریت‌های مختلفی برای پایداری جمعیت و ایجاد اشتغال دارد و یکی از این اهداف استقرار روحانی در روستاست و این روزها حال مردم مهردشت درح با حضور زوج طلبه خوب است. به گزارش تسنیم، در دستش سبدی بود و در کنار جاده‌ در انتظار نشسته بود، بر سرش چارقدی بود که پوشش مخصوص اهالی مردمان این روستاست. روستایی که کودک و نوجوان زیادی دارد و هر کدام از دختران و پسران روستا لباس‌های رنگارنگی را بر تن کرده و در کنار جاده نشسته بودند گویا منتظر کسی هستند. اسم یکی معصومه، دیگری سکینه، فاطمه هم نام یکی از دختران گندم گون روستا بود که دوان دوان خود را به دیگر دوستان شان می‌رساندند.

 

خدا را شاکریم که در روستاهای مرزی 

آسایش و امنیت داریم

 

مردم روستا با توقف اتومبیل به سمتم آمدند، آنها در نگاه اول تصورشان از من مسئولی بود که به روستایشان سفر کرده و هر کدام مشکلات روستایشان را بیان می‌کردند یکی از نبود آب، دیگری از نبود گاز و یکی هم از اشتغال می‌گفت. اما همه آنها هم زبان بودند از اینکه خدا را شاکریم که در این روستاهای مرزی آسایش و امنیت داریم و می‌توانیم نفس بکشیم هرچند باد و گرد و خاک در روستا زیاد است اما باز هم خدا رو شکر. لیلا بانوی دیگری بود که در یک دستش سبدی خالی بود، از بیکاری همسرش و اوضاع زندگی اش می گفت.

 

هزینه رفت و آمد به روستا زیاد است

 

لیلا ادامه داد: 6 فرزند دارم، همسرم بیکار است و در طول هفته یکی دو روز به بازارچه مرزی می‌رود اگر کاری باشد کارگری می‌کند هر چند مقدار زیادی از دستمزد را باید برای هزینه رفت و آمد به روستا پرداخت کند.کرایه‌ها گران است و در بازارچه هم مثل قدیم کار نیست، هر چه از درد و مشکل زندگی بگوییم کم است و اما اگر آب نباشد زندگی برایمان معنا ندارد.

 

 برای تامین دارو و بهداشت مشکل داریم

حاجیه صغری یکی دیگر از زنان روستای مجاور است که از مشکلاتش کلافه شده بود و می‌گفت: اگر فرزندم بیمار شود و حتی سرماخوردگی بگیرد برای تامین دارو و بهداشت باید به مهردشت بیایم. آری مهردشت نام روستایی از شهر درح شهرستان سربیشه است که مردمان عشایرنشین را در دل خود جا داده و از مناطق اطراف به این روستا آمده‌اند.

 

مردم آبی برای خوردن ندارند

 

در این روستای مرزی مردم آبی برای خوردن ندارند و آبرسانی به صورت سیار و از اطراف روستا تهیه می‌شود. شغل اصلی مردم روستا دامداری و کشاورزی است البته اگر آبی برایشان باشد.

با وجود همه مشکلات اما مردم روستای مهردشت از برخی اقدامات از جمله ورود قرارگاه پیشرفت و آبادانی در روستا و استقرار روحانی روستا اظهار رضایت می‌کنند و بنا به گفته‌هایش با وجود اینکه روحانی در روستا تنها 3 ماه است که مستقر شده، اما مشکلات آنها را شناسایی کرده و تا می‌تواند برای رفع این مشکلات تلاش می‌کند.

 

لبخندی از جنس رضایت

 

صحبت‌هایش توأم با لبخند از جنس رضایت بود اگرچه برای تبلیغ مشکلات زیادی را متحمل می‌شود اما چون همسرش طلبه است و او را در تمامی کارها یاری می‌کند خوشحال است.

صحبتش را با صلوت بر خاندان پاک آل محمد (ص) آغاز می‌کند و می‌گوید: سعید قاسمی هستم اصالتاً اهل شهر درح بوده و تحصیل کرده حوزه علمیه بیرجند هستم که چند ماهی است تصمیم گرفتم  زکات علمم را در این روستا در قالب روحانی روستا سپری کنم.حجت‌الاسلام قاسمی افزود: مدت سه ماه است که به این روستا آمده‌ام تا علاوه بر تبلیغ در عرصه‌های مختلف خدمت رسانی کنم. وی با بیان اینکه در این مدت مشکلات مردم در روستای مهردشت را احصا و شناسایی کردیم، گفت: امیدواریم بتوانیم در جهت رفع مشکلات گام برداریم.

 

هدفم تبلیغ و گره‌گشایی از کار مردم است

 

وقتی درباره هدف از حضور در این روستا گفت: در گام اول مهمترین هدفم تبلیغ و گره‌گشایی از کار مردم است چون این منطقه بسیار محروم است و چه از لحاظ فرهنگی، بهداشت، سلامت و اشتغال نیاز به کار زیاد دارد آنقدر که اگر 5 روحانی هم مستقر شود همچنان جای کار وجود دارد.

قاسمی اظهار کرد: وقتی دیدم قرارگاه پیشرفت و آبادانی برنامه‌های جامع و کاملی دارد تصمیم گرفتم از آن طریق برای خدمت رسانی اقدام کنم چون این منطقه بسیار بکر است و تاکنون مسجد و روحانی و کار فرهنگی نداشته، اخیراً یک مسجد احداث شده که هنوز تکمیل نشده است. این مبلغ افزود: در این منطقه عشایری شغل اصلی مردم کشاورزی و دامداری است اما با توجه به کمبود آب و خشکسالی کشاورزی و دامداری بازدهی ندارد و باید برای ماندگاری مردم و ایجاد اشتغال در روستا تلاش کنیم.

 

عقب ماندگی‌ها با تلاش‌های

 مردم و مسئولان رفع می‌شود

 

وی بیان کرد: تلاش داریم از فقر فرهنگی منطقه بکاهیم و امیدواریم عقب ماندگی‌ها با تلاش‌های مردم و مسئولان رفع شود. قاسمی از حضور همسر طلبه‌اش در روستا خبر داد و اظهار کرد: وقتی زن و مرد هر دو طلبه باشند همدیگر را بیشتر درک کرده و در این جهت همسرم در امور آموزش از من هم جلوتر گام بر می‌دارند و موارد احکام، آموزش قرآن و کاردستی را به کودکان و بانوان آموزش می‌دهد. این روزها مردم روستای مهردشت از حضور قرارگاه پیشرفت و آبادانی در روستاهای مرزی خوشحال هستند این قرارگاه با توزیع جوجه یک ماهه گامی در اقتصاد خانواده‌ها برداشته‌اند و آنها را به زندگی امیدوار کرده‌اند.

 

خانواده‌هایی که با پرورش جوجه

 یک ماهه خودکفا می‌شوند

 

مردم مهردشت امروز آمده‌اند تا جوجه‌های یک ماهه‌ای که قرار بود بسیج سازندگی بین آنها تقسیم کند را دریافت کنند تا با پرورش آنها علاوه بر تغذیه خانوار منبع درآمدی برای خانواده باشد و خودکفا شوند. با وجود آنکه حجت‌الاسلام قاسمی و همسرش تنها سه ماه است که در روستا به عنوان روحانی روستا حضور دارد اما مردم، زن و مرد، کودک و جوان و همه و همه از برنامه‌هایش استقبال می‌کنند.

پسر بچه‌های روستا با آموز‌ش‌هایی که دیده‌اند برای اذان گفتن به هنگام نماز از یکدیگر سبقت می‌گیرند و حضور روحانی در روستا سبب پویایی، جنب و جوش مردم شده به ویژه خدمت در روستاهای مرزی که مردم از امکانات محروم بوده و این خدمتی بزرگ است که باید برای تک تک این حضورها تعظیم کرد.


گروه خبری : گزارش اجتماعی
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/06/14 -- 19:35:08
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 268

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا