نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


چهارشنبه 30 مرداد 1398
ش ی د س چ پ ج
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
19. ذي‌الحجه 1440
2019 Aug 21

 

 

 

مشاهده کامل خبر
فقر و زلزله خاموش خشکسالی      

نسرین کاری -یکی از شعارهای انقلاب جمهوری اسلامی ایران حمایت از محرومان جامعه و کمک رسانی به آنها بود.  در این راستا سازمان کمیته امداد امام در سال 57 شکل گرفت تا یک نهاد تاثیر گذار برای محرومان جامعه باشد و الان 14 دهه از تشکیل آن می گذرد و با چالش های روبرو است. برای برخی از شهروندان در مورد هزینه کرد این نهاد سوالاتی پیش آمده  در واقع کمک های جمع آوری شده توسط کمیته امداد صرف نیاز مستمندان و نیازمندان می شود یا در جاهای دیگر خرج می شود؟ حتی مدتی شده است که شاهد هستیم در شبکه های اجتماعی کمپینی به نام “ نه به کمیته امداد” در بی اعتمادی به این نهاد تشکیل شده و برخی از هموطنان هم به ساختمان های این سازمان که در برخی شهرها بزرگ است اعتراض دارند. همچنین  مردم خواستار شفاف سازی  حقوق کارمندان کمیته امداد شده اند.این چالش های به وجود آمده موجب شد که رضا سلم آبادی مدیر کل کمیته امداد استان و معاونان او مهمان روزنامه آوا شوند و در این خصوص پاسخگو باشند:

 

حدود 32 هزار خانوار در استان تحت

 حمایت کمیته امداد هستند

سلم آبادی با اشاره به اینکه ساختار کمیته امداد مردمی و غیر متمرکز  است می افزاید: این نهاد پناهگاهی برای آرامش و آسایش نیازمندان است که همزمان در سراسر کشور در استان هم راه اندازی شد و اکنون نزدیک 32 هزار خانوار در استان تحت حمایت این نهاد هستند.

وی خاطر نشان می کند: افراد تحت حمایت این نهاد شامل مستمری بگیران و خدمات غیر مستمری می شوند که اگر افرادی که  کمک های مقطعی و موردی می گیرند و پس از مدتی  از چتر خدمتی خارج می شوند را به آن اضافه کنیم  به 61 هزار خانوار می رسند. 

وی با اشاره به اینکه طی این 14 دهه از فعالیت کمیته امداد به عینه شاهد هستیم شکل  خدمات فرق کرده است ادامه می دهد: در دهه اول تا سوم فقط در حوزه معیشت نیازمندان فعالیت داشتیم ولی اکنون در همه مسایل نیازمندان از معیشت تحصیل و ازدواج و فرزند محسنین و هبه و غیره کمک رسانی می شود.  

 

نگاه کمیته امداد فارغ  از هر گونه نگاه سیاسی، مذهبی و قومی و قبلیه ای است

سلم آبادی با اشاره به اینکه نگاه کمیته  امداد فارغ از هر گونه نگاه مذهبی و سیاسی است تاکید می کند: اکنون در خانواده کمیته امداد مسیحی، کلیمی و اهل سنت و از هر نوع گرایش سیاسی وجود دارد حتی خیرین ما نیز از گروههای مختلف تشکیل  می شوند.  

وی ادامه می دهد: در این راستا حتی نگاه قومی و قبلیه ای هم نبوده و اعضا متشکل از  لر و ترک و فارس  و کرد و  از تمام قبایل و طوایف مختلف وجود دارد.  

وی خاطر نشان می کند: در کمیته امداد فقیر و مستمند “الف و ب”  فرق نداشته و ادعا می کنیم بیشتر از منابع که داشتیم برای مشکلات  نیازمندان اقدام شده است. 

 

اکنون کمیته امداد در همه زمینه های مشکلات خانواده های فقیر ورود پیدا کرده است

مدیر کل کمیته امداد استان  ضمن یادآوری اینکه در دهه اول تا سوم خدمات فقط معیشت و مایحتاج اولیه خوراکی نیازمندان بود ادامه می دهد: اکنون مشکلات اساسی خانواده ها حل می شود، وام مسکن، وام اشتغال و تسهیلات توانمند سابزی خانواده ها کمک می کنیم.

وی اظهار می کند: در حوزه تحصیل امروز آینده گری برای یک مددجو  وجود دارد و برای شهریه دانشجو و دانش آموزان  کمیته امداد حمایت های ویژه ای می کند تا فرزندی بدور از تحصیل نماند.وی با بیان اینکه طی سال گذشته حدود 1400 تا 1500 تسهیلگردی در ازدواج داریم می افزاید: با وجود اینکه تسهیلات در حوزه مسکن روستایی 30 میلیون تعیین شده است ما با کمک منابع دولتی و خیرین تسهیلات 40 میلیونی به روستاییان می دهیم.

 

وجود 3 هزار بیمار صعب العلاج در استان

سلم آبادی  با بیان اینکه در استان 3 هزار بیمار صعب العلاج داریم  خاطر نشان می کند: این نهاد کمک هزینه درمانی و دارو به آنها می کند در تمام مراحل کنار خانواده مریض استمدیر کل کمیته امداد استان یادآور می شود: طرح اکرام برای کودکان یتیم که سرپرست معنوی او  ماهیانه کمک مادی و معنوی به فرزندش می دهد  و طرح محسنین (بدسرپرست)  از دیگر طرح های این نهاد می باشد.  

وی در پاسخ به این سوال که  چرا این همه کمک که توسط دولت و خیران انجام می شود این همه فقیر داریم؟  می گوید: چاله فقر جای دیگر کنده می شود. کمیته  امداد زمانی وارد این موضوع می شود که   فردی به نیازمندی برسد براساس بررسی مطالعات میدانی و نیازمندی،  درمانگری فرد آغاز می شود  

 

ما مسئول درمانگری فقر هستیم اگر در درمانگری فقر تعلل کردیم باید جواب بدهیم  

وی خاطر نشان می کند: ما مسئول درمانگری فقر هستیم اگر در درمانگری فقر تعلل کردیم باید جواب باشیم که آمار و ارقام  نشان می دهد سرعت حل فقر در کشور بالا است . 

وی با اشاره به اینکه کاری که در آن  تعلل کردیم  این بوده که همش گفته ایم چه خدمتی انجام دادیم از عوامل تولید فقر  حرفی  نزده ایم. ادامه می دهد: عوامل  اقتصادی، اجتماعی و محیطی دست به دست هم داده اند مثلا کدام استان است که 30 سال با خشکسالی روبرو بوده است  و  46 درصد  روستاها خالی از سکنه اند و اکثر روستاهای آن فاقد درخت است؟ وی با بیان اینکه استان ما یک جامعه روستایی است می گوید:  همه عوامل تاثیر گذار در فقر در استان چون مرز مشترک با افغانستان مرکز مواد مخدر،  وجود خانواده های اعتیاد و باطبع  طلاق و متارکه  بدسرپسرست و 3000 بیمار صغب العلاج که اکثر سالمندان هستند پررنگ است. 

 

بیش از 72 درصد مددجویان

 تحت حمایت سالمندان هستند

 

 سلم آبادی خاطر نشان می کند بیش از 72 درصد مددجویان تحت حمایت سالمندان هستند که هزینه های آنها  شامل درمان،  بهداشت، تغدیه،   مراقب ، پرستاری و کلی هزینه دیگر می شود. 

وی درخصوص هزینه کرد نذورات با اشاره به اینکه ما  امانت دار مردم هسیم  ادامه می دهد: زمانی که  فردی  نذر کمک به شخص خاصی، به مکان خاص، به کشور خاصی و حتی گروه خاصی می کند ما باید در همان جا خرج کنیم.

وی خاطر نشان کرد: انتخاب مردم آگاهانه است در روز راهیپمای و روز عید فطر صندوق های مختلف با نام مشخص در مسیر راه گذاشته شد و مردم بنا به نذرخودشان کمک کردند فردی که مبلغی در صندوق فلسطین انداخته شرعا و قانونا ما نمی توانیم آن را در ایران خرج کنیم همان طور که پول یک شهر را در یک شهر دیگر نمی توانیم هزینه کنیم. 

وی می افزاید: عملکرد این نهاد شفاف و روشن است و حاضریم  هر حسابرس خبره و زبده  ای از  مردم که شک و شبه ای دارد  ریز به ریز خرج کرد این نهاد را مشاهده کند و قضاوت کند. 

مدیر کل کمیته امداد با بیان اینکه مهمترین ناظر بر عملکرد کمیته امداد  خود مردم هستند تاکید می کند:  با توجه به اینکه صدقات پاکترین پولی است که دست امداد است آن را  برای نیازمند ترین مردم در استان خرج می کنیم  حتی صدقه درمیان در قهستان خرج نمی شود.

 

با اطمینان اعلام می کنیم ریالی از پول مردم از محلی به محلی دیگر انتقال پیدا نمی کند

وی می افزاید:  تمام طرح های اکرام ، صدقات و اطعام و محسنین  شفاف و کاملا روشن است و هر فرد حقیقی و حقوقی خواست کارمندان ما برای پاسخگویی اماده  هستند تا جای هیچ شک و شبه ای باقی نماند و با اطمینان اعلام می کنیم ریالی از پول مردم از محلی به محلی دیگر انتقال پیدا نمی کند. 

وی با بیان اینکه کمیته امداد یک سازمان کاملا علمی و  دانش محور  است تصریح می کند: در این نهاد پژوهش ها و مقالات خوب و  به همراه دانش روز  وجود دارد که خیلی از کشورهای دیگر  چون لبنان و عراق و افغانستان و تاجیکستان بدنبال دانش ما هستند.

وی تاکید می کند: این کشورها  از تجربه و دانش سازمانی ما  براساس فرهنگ و ظرفیت کشور خودشان استفاده می کنند. البته آنچه در اینجا انجام می شود مبتنی بر فرهنگ ایرانی  واسلامی است که  در دنیا حرف زیادی  برای گفتن دارد. 

 

حقوق کارمندان این سازمان

 از خزانه دولت تامین می شود

مدیر کل کمیته امداد در جواب این سوال که حقوق کارمندان این سازمان از کجا می آید؟ با اشاره به اینکه کارمندان این نهاد مثل سایر کارمندان دولت هستند و پایه حقوقی دارند که از خزانه دولت واریز می شود می افزاید: حتی یک ریال  از حساب نذورات مردم برای احدی  از پرسنل خرج نمی شود. وی درباره ساختمان کمیته امداد هم می گوید: هر سازمانی براساس روز و به زمان خودش ساخته می شود و ساختمان کمیته امداد در خراسان جنوبی هم مثل سایر ارگان هاست و امکانات ویژه ای ندارد و از بودجه دولت ساخته شده و از نذورات مردم نبوده است. 

مدیر کل کمیته امداد با اشاره به اینکه تعداد 81 مددکار به  306 خانواده خدمات می دهند: یادآور می شود: زمانه بازدید مددکار از هر خانواده در سال 3 نوبت است و ما قادر به مدیریت هزینه کرد و کمک های که به آن خانواده شده است نیستیم. هزینه کرد و چگونگی مصرف خانواده مددجو در اختیارات ما نیستوی تاکید می کند: میزان کمک و نذورات مردم بلافاصله در سامانه سازمان ثبت می شود ولی اینکه آن خانواده مددجو در چه راهی آن کمک را خرج کند دیگر از اختیارات ما خارج است. وی ضمن اشاره به کمپین “نه به کمیته امداد” خاطر نشان کرد: این افراد دلسوز و نگران مردم نیستند چرا که اگر اینگونه بود کمپینی برای حمایت از محرومان و نیازمندان استان تشکیل می دادند و  آنگاه هر خانواده و گروه یک کمیته امداد می شد.وی با اشاره به اینکه همزمان با شروع این کمپین و هشتک سازی های آن که از 19 ماه رمضان کلید خورد نگاه خیران و مردم به کمیته امداد بیشتر و بهتر شد یادآور می شود: امسال در ماه مبارک رمضان  برای اطعام سبد غذایی  45 درصد  نسبت به سال گذشته رشد داشتیموی همچنین خاطر نشان می کند در جذب اکرام،  ایتام،  فرزندان محسنین، بیماران صعب العلاج نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد داشته ایم که نشانگر این است که این جو سازی ها تاثیری نداشته و بیشترین حامیان ما در همان روزهای مبارک ماه رمضان بوده است. 

 

13  درصد رشد در پرداخت فطریه

 نسبت به سال گذشته

 وی تصریح می کند با وجود اینکه رقم فطریه امسال 5500 بوده و دفتر نماینده فقیه روستاها را مخیر گذاشته براساس سه کیلو گندم 4200 تومان پرداخت کنند که  باز هم 13 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم.

سلم آبادی با اشاره به اینکه در سال قبل 114 هزار درخواست کمک  توسط کمیته امداد ثبت شده است است می افزاید: در این سال قبل 4 میلیارد  و 600  میلیون تومان درآمد صدقه بوده است که میانگین کمک به هر مددجود تنها  40 هزار 350 هزار تومان می شود که هزینه بسیار اندکی است. مدیرکل کمیته امداد با بیان اینکه همه کمک های انجام شده در سال گذشته شامل اکرام، محسنین،  زکات، جهیزیه طرح شفا و غیره  35 میلیارد تومان بوده است خاطر نشان می کند : 12 میلیارد و 200 میلیون تومان  توسط حامیان  یعنی حدود 35 دردرصد به حساب  فرزندان رفته است. حال این پولی  که به حساب یتیم رفته مدیریت خرج کرد آن با ما نیست و نمی توانیم نظارتی داشته باشیم. وی یادآور می شود 13 درصد از این پول یعنی  35  میلیون زکات  بوده است که برای روستاهاست و باز هم خرج آن با معتمد و شورای روستاست و ما در آن دخلی نداریم. 

همچنین جشن عاطفه ها که مردم کفش و لباس و غیره کمک می کنند صرف کودکان و مدرسه می شود و پول نقدی نیست که ما بتوانیم نظارتی برآن داشته باشیم

وی تاکید می کند: باید فرهنگسازی از خانواده ها شروع شود و هر کسی در خانواده و فامیل فقیری دارد به او کمک کند تا ارباب رجوع کمتر شود و در آینده فقیر کمتری داشته باشیم.

 

مهاجرت روستایان به علت خشکسالی

 و نبود آب کشاورزی

علی اکبر نخعی شاه محمود؛ معاون حمایت و سلامت خانواده امداد استان هم با بیان اینکه عوامل مختلفی در بروز فقر نقش دارند می گوید: عوامل طبیعی و غیر طبیعی در خراسان جنوبی وجود دارد که تولید فقر می کنندوی با اشاره به خشکسالی 20 ساله که آن را زلزله خاموش می نامد می افزاید: قریب به اتفاق مددجویان این نهاد روستایان هستند که با وجود نبود باران باتبع هیچ محصولی ندارند و مجبور به مهاجرت از روستا می شوند.وی خاطر نشان می کند: از طرفی مرز مشترک با افغانستان این استان را تبدیل به بارانداز مواد مخدر کرده است که موجب اعتیاد، طلاق و مشکلات عدیده و فقر می شودنخعی با بیان اینکه خراسان جنوبی  پنجمین استان سالمند کشور است یادآور می شود: برای توانمند سازی این افراد که 72 درصد جامعه مددجوی این نهاد را تشکیل می دهد هزینه ها بیشتر و بالاتر می رود. وی ادامه می دهد:  هر چقدر درآمد دولت بالا باشد و نذروات بیشتر شود باز هم برای رفاه اجتماعی افراد فقیر که روز به روز هزینه آنها بیشتر می شود کم است. .معاون تامین مسکن کمیته امداد خراسان جنوبی   با اشاره به اینکه 15 هزار زن سرپرست خانواده تحت حمایت ما هستند اظهار می کند: در این خانواده ها به علت سواد اندک و فعالیت کم،  گردش مددجو کم شده و خانواده فقر از چرخه خارج نمی شود ماندگاری دارند. نخعی تاکید می کند: تا وقتی که  صنایع بزرگ اقتصادی  در استان فعال نشوند تا این جامعه که اکثرا دامدار و کشاورز بوده اند درآمدی داشته باشند این چرخه بزرگتر می شود


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1397/04/05 -- 18:15:43
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 135

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا