نام کاربری :
کلمه عبور :

کد امنیتی :

« عضویت رایگان در سایت »

« رمز خود را فراموش کردم ام »

« حساب من غیر فعال است »

« نمیتوانم به سیستم وارد شوم »

 

 

 

 


پنجشنبه 27 تير 1398
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
15. ذي‌القعده 1440
2019 Jul 18

 

 

 

مشاهده کامل خبر
فراموش نشویم      

 

* هرم پور

 

 چند  روز پیش خبری در رسانه ها مبنی بر اختصاص 100 میلیارد تومان دیگر علاوه بر اعتبارات پرداخت شده به استان خراسان شمالی از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری منتشر شد. 

این در حالیست که کل تعهدات مصوب سفر 530 میلیارد تومان بوده و تا قبل از 100 میلیارد تومان جدید، مبلغ 830 میلیارد تومان یعنی 300 میلیارد تومان بیشتر از تعهدات مصوب به خراسان شمالی پرداخت شده بود، به عبارت دیگر تاکنون و در ظرف 4 سال اخیر مبلغی حدود 400 میلیارد تومان اضافه بر تعهدات اولیه به این استان تخصیص داده شده است؛ یعنی چیزی حدود 75 درصد اعتبارات اولیه ی مصوب، مجدداً تخصیص داده شده است. 

علت این امر مشخص است؛ نیازمندی خراسان شمالی، عنایات ویژه مقام معظم رهبری به مناطق محروم، ارائه طرح های منطقی و قابل قبول و هزینه کردهای شفاف و غیرشعاری از سوی مسؤولان بجنوردنشین. استانهای خراسان شمالی و جنوبی همزمان تأسیس شده اند، هر دو به نسبت هایی

بالاتر یا پایین تر از هم، امکانات، کمبودها، نیازمندی ها، محرومیت ها و انتظاراتی دارند و از آن جمله هر دو مردمی شریف و سلحشور وخونگرم و ولایی دارند، هر دو استانی مرزی، مهاجرپذیر و با شرایطی خاص هستند و هر دو در مقطعی تاریخی میزبان خوبی برای مقام عظمای ولایت بوده اند.

 اما آمار، مستندات عینی، واقعیت های صحنه ای و دستاوردهای کارشناسی در سفرهای مسؤولان، برای خراسان جنوبی نمودار تراژدیکی پر از

منحنی های بالا و پایین را رسم می کند که نه امیدوار کننده و نه قابل قبول است! سؤال مهم اینجاست که علیرغم اینکه مستند به اظهارات بالاترین مقام اجرایی استان یعنی استاندار محترم، خراسان جنوبی محرومیت های بیشتری از خراسان شمالی دارد، چرا در جذب بودجه و اعتبارات، اینچنین ضعف دیده می شود و  ناتوانی برای گرفتن بودجه هایی که می تواند بخش مهمی از مشکلات استان را حل کند یا کاهش دهد به صورت مضاعفی به چشم می خورد؟ شاید بتوان این چند دلیل مهم را اینگونه خلاصه کرد:

1 - فقدان قدرت تعامل برای انعکاس مشکلات، معضلات، دردها و انتظارات و مطالبات مردمی.

2 - فقدان نگاه مستندسازی مشکلات و عدم وجود هنر ایجاد حساسیت در مدیران بالادستی برای توجه به محرومیت های خراسان جنوبی.

3 - عدم نگاه کلان مدیران و قانع شدن و بسنده کردن به حداقل ها چه در بودجه و چه در امکانات.

-4 ضعف بخش هایی از مدیریت استان در مدیریت اعتبارات و عدم وقوف به حوزه های زیرمجوعه ای به صورت تخصصی برای اقناع مدیران بالادستی در راستای ضرورت تداوم اقدامات حمایتی.

5 -  مغفول واقع شدن قدرت و اعجاز مطالبه گری در مسؤولان و مردم.

6 -  ارائه طرح ها و مطالباتی به مرکز از سوی برخی دستگاه ها که در شرایط فعلی کشور یا اولویت نیستند و یا جزو اولویت های دست چندم به حساب می روند.

7 - عدم قدرت دفاع مناسب از عملکردهای استانی انجام شده پس از وصول  اعتبارات.

8 -  قدرت ریسک پایین برخی  مدیران.

9 -  قوانین دست و پاگیر و مزاحم درون استانی به هنگام تخصیص و هزینه کرد اعتبارات و ترس مدیران از ورود به این حوزه ها.

10 - استفاده نکردن مناسب از ظرفیت های مهم و بسیار کارآمدی مثل نمایندگان در راستای احقاق حقوق مالی و اعتباری خراسان جنوبی.

با چنین شرایطی، استان خراسان جنوبی چند سال دیگر پیشرفت و توسعه خواهد کرد؟ چرخ این توسعه چقدر دیگر خواهد چرخید؟ مشکلات مردم درحوزه های مختلف از جمله اشتغال و رونق اقتصادی چه وقتی کمتر خواهد شد؟ و آیا امیدی به ماندگاری در روستاها، در شهرها و حتی در مرکز استان و امیدی به تداوم حضور نخبگان و دلسوزان و عناصر متعهد و متعصب نسبت به توسعه در  استان خواهد بود؟ آیا ما در جاده  بروکراسی حاکم بر برخی تصمیم ها، فراموش خواهیم شد؟

 

 (لطفا نظر و پیشنهاد خود در رابطه با یادداشت های روزنامه را به شماره 09304943831 ارسال فرمایید)

 


گروه خبری : ویژه های روزنامه آوا
منبع :
آخرین ویرایش : 1395/07/27 -- 19:22:13
نویسنده : واحد تحریریه
تعداد بازدید : 432

نسخه امروز آوا

آرشیو روزنامه آوای خراسان جنوبی

نسخه امروز آوا

نسخه امروز آوا

 


نیازمندی ها رایگان

برای درج نیازمندی و آگهی های خود  کافی است درخواست خود را به شماره پیام کوتاه
3000272424

اس ام اس بزنید

 

 

روزنامه صبج استان خراسان جنوبی - آوای خراسان جنوبی


مدیریت و امور پشتیبانی : گروه نرم افزاری راک

RaakCMS

بانک ایمیلفروشگاه اینترنتی زیباسرا